20190417121648.jpg, фото
17 квітня 2019 року

Як громади виконали свої місцеві бюджети за І квартал 2019 року

В цілому органами місцевої влади та самоврядування області забезпечено вчасну підготовку до затвердження місцевих бюджетів на 2019 рік, що стало основою для забезпечення функціонування соціально-культурної сфери області, належного здійснення соціально важливих видатків та використання наявних ресурсів за інвестиційними програмами для розвитку області.

Про це йшлося під час наради у голови обласної державної адміністрації Олександра Савченка щодо підсумків виконання місцевих бюджетів області за перший квартал 2019 року, яка відбулася у вівторок, 16 квітня 2019 року. Так, про стан виконання бюджетів за перший квартал та план заходів для забезпечення наповнення місцевих бюджетів і ефективного використання бюджетних коштів у 2019 році проінформував директор департаменту фінансів облдержадміністрації Ігор Никитюк.

За його словами, при затверджені місцевих бюджетів на 2019 рік органами місцевого самоврядування закладено ріст власних доходів на 5,4%. Фактично за підсумками І кварталу перевиконання в нас становить 14,3%. Це означає, що більше 130 мільйонів гривень додатково отримали місцеві бюджети. Також, заплановані в місцевих бюджетах надходження з податків на доходи фізичних осіб виконані на 105,6 %. Разом з тим, обласний бюджет виконаний на 103,6%, понад план отримано 5,8 млн грн.

Проте, є необхідність в активізації роботи щодо скорочення податкового боргу перед місцевими бюджетами.

— Основні податкові боржники за землю: підприємства вугільної галузі – 13,4  млн грн, ДП «ГрінЕнерго» – 10,2 млн грн, ПАТ «Мостобуд» – 4,6 млн грн, Володимир-Волинський квартирно-експлуатаційний   відділ – 3,8 млн грн. Боржники по податку на доходи фізичних осіб – вуглевидобувні підприємства – 8,9 млн грн, Луцьке підприємство електротранспорту 2 млн грн, – зазначив Ігор Никитюк.

Голова обласної державної адміністрації Олександр Савченко поцікавився чи є розроблена структура цих боргів, адже вони тягнуться роками та наростають. Розібратися та провести окрему нараду по цьому питанню керівник найвищої виконавчої гілки влади в області доручив першому заступнику – Олександру Киричуку.

Однією з основних проблем виконання місцевих бюджетів, за словами Ігоря Миколайовича, є розмежування на стадії затвердження місцевих бюджетів видаткових повноважень між органами місцевого самоврядування, ОТГ, районами та повноцінне виконання новоствореними органами місцевого самоврядування делегованих державою повноважень.

— Враховуючи передачу в ході децентралізації значного фінансового ресурсу з районного бюджету бюджетам громад неготовність частини органів самоврядування до повноцінного виконання делегованих повноважень не дозволяє провадити ефективну політику перегляду ролі та функцій місцевих державних адміністрацій та породжує проблеми з фінансуванням освіти та охорони здоров`я, – повідомив посадовець.

Як стало відомо, при затверджені місцевих бюджетів на 2019 рік з бюджетів ОТГ відповідним районним та міським бюджетам передано фактично 90% усього ресурсу медичної субвенції отриманої з державного бюджету. Це свідчить про те, що вони не готові виконувати делеговані державою повноваження. Серед таких громад – Привітненська, Тростянецька, Ківерцівська, Липинська, Старовижівська, Війницька, Гіркополонківська, Підгайцівська.

— Це молоді громади. Де вони повністю не делегували повноваження – є провина районних адміністрацій, вони не хочуть віддавати кошти. Квартал пройшов – громади не звертаються, не вважають це проблемо. Потрібно це допрацювати. Проводити роз`яснювальні роботи, – зауважив Олександр Ілліч.

Директор департаменту фінансів ОДА зауважив, що обласна адміністрація зверталася до Кабміну з проханням встановити чіткі терміни щодо передачі коштів та повноважень на місця. Тож Олександр Савченко запропонував винести питання на сесію обласної ради, аби депутати звернулися до районних рад з проханням визначити терміни передачі коштів та повноважень.

Тривожно й те, каже Ігор Миколайович, що частина громад не заклали кошти в резервний фонд, бюджет якого передбачається на заходи, необхідні в надзвичайних ситуаціях. Станом на 1 квітня не створено резервний фонд в Тростянецькій, Ківерцівській, Смолигівській ОТГ.  Понад 100 тисяч у резервний фонд заклали 15 ОТГ області, 50 – 99 тисяч – 15 ОТГ, 10 – 30 тисяч – 17  ОТГ.

У підсумку, департаментом фінансів обласної адміністрації підготовлено план заходів щодо наповнення місцевих бюджетів і ефективного використання бюджетних коштів у 2019 році, який буде направлено у всі райони та ОТГ.

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.