Юрій Погуляйко: «День Соборності – державне свято, яке символізує національну єдність та прагнення українського народу жити однією великою родиною»
Щороку 22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки Україна відзначає День Соборності. Це була основоположна подія для українського державотворення.
Тож сьогодні керівник виконавчої гілки влади області Юрій Погуляйко вшанував пам'ять усіх, хто виборював незалежність і суверенітет України покладанням квітів до пам'ятного знаку «Борцям за волю і незалежність України».
День Соборності України радісне та водночас сумне для усіх українців свято. 22 січня 2014 року на Майдані Незалежності пали перші жертви Революції Гідності.
Відтак, голова облдержадміністрації віддав шану сучасним борцям за Україну, поклавши квіти до пам'ятного фотостенду «Герої Небесної Сотні - Загинули за єдність України».
«День Соборності – державне свято, яке символізує національну єдність та прагнення українського народу жити однією великою родиною на своїй прабатьківській землі, – наголошує Юрій Погуляйко. – Соборність передбачає не лише пам’ять про минуле, а й потребує згуртованої спільної праці та взаємодії в сучасній Україні, коли ми, з різних регіонів, спілкуємося, разом працюємо, створюємо щось знакове і важливе».
Цьогоріч відзначення Дня Соборності України у зв’язку з карантинними обмеженнями проходить без участі громадськості.
Історична довідка
Ідея соборності для українців завжди була актуальною та наріжною.
Акт Злуки 22 січня 1919 року увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття.
22 січня 1919 року, в першу річницю проголошення незалежності УНР, в Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори. На них проголосили Універсал Директорії Української Народної Республіки про злуку із Західноукраїнською Народною Республікою. Урочистості почалися промовою голови делегації ЗУНР Лева Бачинського, потім Лонгин Цегельський зачитав вірчу Грамоту УНРади і Ради державних секретарів ЗУНР до Директорії.
У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося:
«Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
Пам’ять про існування власної держави у 1917–1921 роках стала одним із наріжних каменів формування модерної національної ідентичності українців, надихала на продовження визвольної боротьби. Зрештою вона завершилася відновленням незалежності у 1991 році. Через сторіччя після проголошення Акта Злуки на Софійському майдані соборність залишається на порядку денному національних завдань. Відновлення соборності відбудеться після деокупації Криму й окремих районів Донецької і Луганської областей.
Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації