Заборгованість із заробітної плати на підприємствах: динаміка погашення та шляхи вирішення
Стан погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах області обговорили в облдержадміністрації. Засідання тимчасової комісії з питань (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат відбулося у відеоселекторному режимі під головуванням заступника голови облдержадміністрації Олександра Троханенка.
За інформацією начальника управління економічного розвитку та торгівлі облдержадміністрації Сергія Халецького, загалом в області спостерігається позитивна динаміка із погашення заробітної плати на підприємствах. Зокрема, за статистичними даними станом 1 серпня 2020 року сума заборгованості з виплати заробітної плати перед працівниками економічно активних підприємств та організацій області становила майже 40,3 млн грн, станом на 22 вересня цього року (за оперативними даними) – 26,5 млн грн.
Особливу увагу керівників районів заступник голови облдержадміністрації звернув на підприємства, на яких заборгованість із заробітної плати найбільша. До таких підприємств належить ДКП «Лукцьктепло», заборгованість на якому становить майже 6,5 млн грн, ПАТ «Електротермометрія» (заборгованість майже 5 млн грн), ДП «Чортківський комбінат хлібопродуктв» державного агентства резерв України (заборгованість 5,7 млн грн), КП «Волинська обласна психіатрична лікарня м.Луцька» Волинської обласної ради (майже 2,5 млн грн), ВП «Санаторій «Шахтар» (майже 595 тис грн), філія «Ковельська дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Волинський облавтодор (519 тис грн). На окремих з цих підприємств протягом останніх двох місяців не вжито жодних заходів із погашення заборгованості, на інших – здійснювалося повільними темпами.
Натомість позитивна динаміка щодо погашення заборгованості із заробітної плати, за словами Олександра Троханенка, спостерігається на волинських шахтах та ДП «Волиньвугілля» – загалом протягом останніх двох місяців вона зменшилася майже на 60%.
У свою чергу, начальник управління Держпраці у Волинській області Андрій Смоляров повідомив про вжиті заходи щодо ліквідації заборгованості на економічно активних підприємствах.
«Усі підприємства-боржники включені у графік перевірок на наступний 2021 рік, – зазначив начальник управління Держпраці у Волинській області. – Разом з тим, позапланові перевірки проводяться у випадках наявних скарг громадян».
Відтак, управлінням Держпраці у Волинській області проведений контрольний захід з питань додержання законодавства про працю щодо строків виплати заробітної плати працівникам ТзОВ «М.Ж.К.». В ході проведення інспекційного відвідування було встановлено, що заборгованість із виплати заробітної плати працівникам станом на 16 вересня 2020 року складає трохи більше, ніж 1,9 млн грн. Як зазначив Андрій Смоляров, також встановлено, що по мірі надходження коштів виплати заробітної плати працівникам проводяться.
«Невиплата заробітної плати безпосередньо впливає на фінансове становище та життєвий рівень населення, а також несе загрозу негативних наслідків і для держави у вигляді втрати висококваліфікованих спеціалістів, вимушеного скорочення виробництв, зростання заборгованості зі сплати за житлово-комунальні послуги, зменшення надходжень до бюджетів і соціальних фондів, – наголосив Олександр Троханенко. – Саме тому повинна мати місце економічна відповідальність перед працівниками підприємств».
Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації