20210526093128.jpg, фото
26 травня 2021, 09:30

Запуск ринку землі, врегулювання земельного законодавства та як зробити ринок землі конкурентоспроможним: теми для обговорення під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Земля»

Триває триденний Всеукраїнський форум «Україна 30. Земля», який 24 травня 2021 року відкрив Президент України Володимир Зеленський. Участь в обговоренні основних питань щодо запуску та врегулювання ринку землі беруть представники влади всіх рівнів, іноземні експерти, представники дипломатичних представництв та міжнародних організацій. За дорученням голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка Волинь на Форумі представляють його заступник Олександр Троханенко та начальник управління агропромислового розвитку ОДА Юрій Горбенко.

В Україні процес створення цивілізованого ринку землі підходить до звершення. Аби земельна реформа вийшла на новий рівень, а ринок землі став конкурентоспроможним, необхідно здійснити ряд кроків, у тому числі на законодавчому рівні.

Відтак, під час Форму Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-IX (законопроект № 2194). Як наголосив Глава держави, цей документ докорінно змінює землеустрій і фактично є «земельною Конституцією» України.

Згідно з документом, землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) передаються в комунальну власність сільських, селищних, міських рад. Встановлено чіткий механізм фіксування у Державному земельному кадастрі меж громад, зокрема об’єднаних. Органи місцевого самоврядування отримують повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності та затвердження детальних планів території за межами населених пунктів.

Крім того, повноваження зі здійснення державного контролю за використанням та охороною земель надано обласним державним адміністраціям та виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

 «Це закон, який забирає у кабінетного чиновника функцію оформляти право на землю, якої він ніколи навіть у своєму житті не бачив. Який остаточно повертає громадам право розпоряджатися своїми землями. Закон, який чітко закріплює, що купувати та продавати землю можуть виключно українці», – зауважив Володимир Зеленський.

Слід зазначити, що Верховна Рада ухвалила також Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони» (законопроект № 2195), який запроваджує електронні аукціони з купівлі-продажу землі.

У свою чергу Заступник керівника Офісу Президента Кирил Тимошенко  заявив, що в Україні завершується процес створення цивілізованого ринку землі.

«Ми практично на фіналі того, аби запрацював повністю цивілізований ринок землі. Якщо розглядати цю ситуацію у співвідношенні з громадами, Кабінетом Міністрів та Офісом Президента з боку регіональної політики, то звісно ми зацікавлені в тому, аби громади почали управляти землею, яка там є. Саме тому ми передали землю громадам. Ми розуміємо, що це дає додаткові можливості», - наголосив Кирило Тимошенко.

У ході Всеукраїнського Форуму «Україна 30. Земля» також акцентували увагу на необхідності повноцінної бази даних земельних ділянок на територіях громад, питанні управління територіями в умовах ринку землі, створення організацій водокористувачів та дижиталізації земельних відносин. Крім того, презентовано можливості національної інфраструктури геопросторових даних, землеустрою та картографії, а також новий інструмент для громад — геопортали.

«Прийняття відповідного закону і підписання його на земельному форумі Президентом України фактично дає можливість дуже швидко для громад провести інвентаризацію земель, визначених постановою КМУ №476», - зазначив Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

У свою чергу, голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко переконаний, що запуск ринку землі відкриває для держави низку економічних можливостей. «По-перше, земельний ринок розширює можливості для фермерів, які можуть стати основою українського середнього класу, – зазначає очільник області.  – По-друге, ринок землі сприятиме зростанню потоку інвестицій та підвищенню ефективності економіки. Також виведення ринку землі із тіні сприятиме посиленню конкуренції, що дасть поштовх розвитку технологій».

Управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації