20190412172911.jpg, фото
12 квітня 2019 року

Зміни в системі охорони здоров’я: власним досвідом з Павлом Розенком поділилася Боратинська ОТГ

Боратинська ОТГ – яскравий приклад успішності впровадження реформи децентралізації. Тож не дивно, що Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко в рамках робочої поїздки на Волинь завітав сьогодні, 12 квітня 2019 року, до найбагатшої об’єднаної територіальної громади країни з чисельністю населення до 10 тисяч чоловік (за даними 2018 року).

Зокрема, Павло Розенко оглянув Боратинську АЗПСМ, що збудована винятково за кошти місцевого бюджету. Вартість проекту склала 4,5 млн грн.  Лікарі амбулаторії, а їх тут двоє, обслуговують 11 сіл (Боратин, Рованці, Новостав, Голишів, Мстишин, Вербаїв, Коршовець, Промінь, Баїв, Городище-1, Цеперів) із загальною кількістю населення понад 9 тисяч осіб. У підпорядкуванні амбулаторії 8 ФАПів, куди двічі на тиждень виїжджають сімейні лікарі, аби проводити прийоми.

Як зауважив Віце-прем’єр-міністр штат сімейних лікарів потрібно збільшувати через велике навантаження на мінімум двох лікарів. Нині вже 75 % жителів заключили декларації із сімейними лікарями. Але над цим питанням в громаді вже працюють, як запевнив Боратинський сільський голова Сергій Яручик.

Слід зазначити, що в структурі Боратинської АЗПСМ є: реєстратура, кабінет долікарського огляду, лабораторія, кабінети щеплень, УЗД та фізіотерапії, соляна шахта тощо. Табель оснащення забезпечено на 95 %.

Завідувач Боратинської АЗПСМ Сергій Лемчук наголошує, що медична реформа відкрила чимало перспектив. Зокрема, в громаді передбачено чимало стимулів для сімейних лікарів, серед яких житло та щомісячне фінансове заохочення. Натомість пацієнти отримують якісні медичні послуги на місці. Адже в амбулаторії роблять загальні аналізи крові й сечі, визначають рівень холестерину та цукру в крові, є денний стаціонар на п’ять ліжок, операційний блок, гінекологічний кабінет, окреме приміщення для щеплень.

Однак гордістю медустанови називають УЗД-апарат, який дає можливість оглядати органи черевної порожнини. Між іншим, відповідне обладнання є лише в двох амбулаторіях Луцького району. Також наявний портативний кардіограф виявляє відхилення в роботі серця. А для зручності пацієнтів працює аптечний пункт, де можна придбати медикаменти за соціальною програмою.

- Безумовно, для спостереження та контролю – це дуже необхідні речі, - зауважив Віце-прем’єр-міністр.

На переконання Павла Розенка, дуже важливо не лише лікувати хвороби, а й працювати над їх профілактикою. Така практика відома в усьому світі та дозволяє продовжити тривалість життя. Наявність сучасного медичного обладнання та кваліфікованих медпрацівників – суттєвий крок для її впровадження в Україні.

Окрім того, у громаді функціонує дев’ять фельдшерсько-акушерських пунктів: у селах Новостав, Голишів, Рованці, Баїв, Городище, Промінь, Коршовець, Вербаїв, Мстишин. Їх фінансування здійснюється також за рахунок бюджету громаду. Відповідно до затвердженого графіку, двічі на тиждень сімейні лікарі проводять там прийом пацієнтів. Виїжджають лікарі за допомогою службового транспорту, але цьогоріч планують придбати ще один автомобіль за рахунок субвенції на розвиток сільської медицини.

– Зміст медичної реформи не в тому, щоб закрити ФАПи, лікарні чи поліклініки. А навпаки – зробити доступнішою послуги для людей. Людина має зрозуміти, що зміни, які відбулися – це краще, ніж те, що було раніше, – підсумував Павло Валерійович.

Нагадаємо, що Боратинська ОТГ утворилася наприкінці 2017 року в результаті об’єднання 12 населених пунктів. На території громади (92 км2) проживає близько 9 тис. населення, є 5 шкіл, 3 дитячих садочка, 3 відділення зв’язку, амбулаторія, 9 фельдшерсько-акушерських пунктів, 4 клуба, 3 бібліотеки, потужний спортивний комплекс.

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.