Інформація про результат роботи департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації за 8 місяців 2018 року
Соціальний захист учасників АТО
В Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, на обліку в органах соцзахисту населення перебуває 9224 учасників антитерористичної операції, яким встановлено статус учасників бойових дій. Кількість волинян, які загинули (померли) за час проведення антитерористичної операції, становить 198 осіб.
Санаторно-курортне лікування учасників АТО
В органах соціального захисту населення перебуває на обліку 1196 учасників антитерористичної операції, які потребують санаторно-курортного оздоровлення та лікування.
У 2018 році для області передбачено видатки з державного бюджету в сумі 3,5 млн.грн., що дасть змогу оздоровити орієнтовно 425 осіб. З початку року укладено угоди для оздоровлення 117 учасників АТО на суму 856,2 тис. грн.
Психологічна реабілітація учасників АТО
Для здійснення заходів психологічної реабілітації учасників АТО з державного бюджету передбачено 676,7 тис. грн. Проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу, організаційну підготовку підвідомчих управлінь соцзахисту, визначено перелік установ, які надаватимуть зазначену послугу.
Станом на 28.08.2018 укладено 6 тристоронніх угод на суму 44,7 тис. грн.
Професійна адаптація учасників АТО
Для реалізації в області державної програми соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції на 2018 рік передбачено 881,8 тис. грн.
З початку 2018 року укладено угоди для професійної адаптації 63 осіб на загальну суму 321,1 тис. грн.
Забезпечення житлом сімей загиблих учасників АТО та осіб з інвалідністю внаслідок війни 1-2 груп
На 2018 рік для області передбачено субвенцію з державного бюджету обсягом 14,3 млн. грн. для виплати компенсації 18 особам, з яких 11 сімей загиблих та 7 осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Станом на 29.08.2018 року проведено 14 засідань районних (міських) комісій про надання та відмову у наданні компенсації. На рахунки одержувачів перераховано 931,3 тис. грн.
Забезпечення житлом сімей загиблих учасників бойових дій
на території інших держав та осіб з інвалідністю
внаслідок війни в інших державах 1-2 груп
У червні 2018 року для області передбачено субвенцію з державного бюджету обсягом 5,7 млн. грн. на виплату компенсації для шести осіб з інвалідністю внаслідок війни. Сформовано перелік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, проведено засідання комісій. Станом на 29.08.2018 року профінансовано 3791,8 тис. грн. На рахунки одержувачів зараховано 707,0 тис. грн.
Облік пільгових категорій громадян та їх пільгове забезпечення
В Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, обліковано 321689 пільговиків, в тому числі:
78283 – ветеранів праці;
35020 – ветеранів війни;
12881 – учасників бойових дій;
18215 – багатодітних сімей.
Станом на 31.08.2018 на виконання заходів Регіональної цільової програми соціального захисту населення на 2015-2018 роки з обласного бюджету забезпечено виплату:
одноразової матеріальної допомоги громадянам, які опинились в складних життєвих обставинах та громадянам на лікування, які брали участь в АТО – 399 чол. на суму 652,7 тис. грн.;
одноразової матеріальної допомоги громадянам, які опинились в складних життєвих обставинах, за зверненнями до депутатів обласної ради – 957 чол. на суму 4470,5 тис. грн.;
щомісячної доплати ветеранам ОУН-УПА, які проживають на території Волинської області та грошової допомоги для часткового відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги і придбання твердого палива та скрапленого газу ветеранам ОУН -УПА – 187 чол. на суму 552,2 тис. грн.;
компенсації витрат за пільговий проїзд членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО та учасникам АТО – 853 чол. на суму 426,5 тис. грн.;
Регіональна програма підтримки учасників антитерористичної операції та членів їх сімей на 2018-2019 роки:
відпочинок для сімей загиблих учасників АТО - 66 чол. на суму 258,5 тис. грн.
Забезпечення соціальними виплатами та державними гарантіями
Надання населенню субсидій та пільг на оплату
житлово-комунальних послуг
Кількість отримувачів субсидій для відшкодування витрат на оплату за житлово-комунальні послуги на кінець опалювального періоду 2017/2018 років становила 167,0 тисяч.
При цьому, за вісім місяців 2018 року житлову субсидію призначено 93,8 тис. домогосподарствам.
Нарахування організаціям-надавачам житлово-комунальних послуг становлять 995,8 млн. грн.
Упродовж 8 місяців 2018 року проведено 8 семінарів-навчань, зокрема 4 кущові, для працівників органів соцзахисту та посадових осіб об’єднаних територіальних громад.
Як результат, вже з травня 2018 року розпочато інформування окремих категорій одержувачів про необхідність подання нової заяви і декларації: орендарів житлових приміщень та домогосподарств, яким у попередньому періоді призначено субсидію за рішенням комісії з числа фактично проживаючих осіб.
Подати нові заяви та декларації для надання житлових субсидій на період з 1 травня 2018 року необхідно 88,4 тис. домогосподарствам, про що вони повідомлені.
Для 72,9 тисяч волинських сімей субсидію на наступний період буде розраховано органами соціального захисту населення автоматично, без звернень громадян.
На сьогодні здійснено розрахунок субсидії за 30,1 тис. особовими справами, щодо 22 тисяч домогосподарств прийнято рішення про відмову у призначенні субсидії.
За субсидіями на придбання скрапленого газу та твердого палива з початку року звернулось 33,7 тис. домогосподарств області.
Готівкова субсидія призначена на 27,0 тисяч домогосподарствам, сума призначень становить 83,2 млн. грн.
З початку року готівкову субсидію отримали 23,0 тис. сімей, сума отриманих субсидій - 69,6 млн. гривень.
Повернено до державного бюджету невикористані суми залишків субсидій, що становить 173,4 млн. грн., в тому числі за послуги:
- газопостачання 137,0 млн.грн.;
- електропостачання 9,9 млн.грн.;
- теплопостачання 14,6 млн. грн.;
- постачання холодної та гарячої води, водовідведення 11,9 млн. грн.
Крім цього, в області ведеться робота щодо виплати зекономлених субсидій населенню. Посилено інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо можливості отримати монетизовану частину зекономлених субсидій (активізовано виїзди «мобільних соціальних офісів» в частині прийому заяв від осіб з обмеженими можливостями та непрацездатних одиноких громадян безпосередньо за місцем проживання, розміщено інформаційні матеріали в місцевих друкованих виданнях та сайтах, виступи на телебаченні тощо).
Прийом заяв здійснюється також посадовими особами сільських, селищних рад та об’єднаних територіальних громад.
Право отримати грошову винагороду від держави за енергоефективність визначено для 48,6 тисяч волинських сімей. Сума коштів, що підлягають монетизації становить 30,1 млн.грн.
Станом на 28 серпня 2018 року органами соціального захисту населення області зареєстровано 36,4 тис. заяв від громадян на виплату зекономленої частини субсидії.
Забезпечення соціальних виплат
У січні-серпні поточного року для забезпечення виплати допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку з державного бюджету в область надійшло 1 290 млн.грн. Заборгованість відсутня, виплати проведено. Державну підтримку отримало близько 91,5 тис. волинських родин.
У січні-серпні 2018 року забезпечено виплату соціальної стипендії студентам ВНЗ області. Для цієї мети з державного бюджету надійшло 7,9 млн. грн. Отримувачами соціальної стипендії є 494 студенти.
Департаментом забезпечено виплату одноразової грошової допомоги трьом особам, яких було незаконно позбавлено особистої свободи. Сума виплати склала 300,0 тис. грн.
Для здійснення виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, департаментом подано відповідні заявки до Мінсоцполітики для 11 осіб на суму 58,4 тис. грн.
Соціальний захист внутрішньо переміщених осіб
В області обліковано 2 981 особу. Фактично в області проживає – 2990 осіб.
Щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, одержують 1,2 тис. чоловік з числа внутрішньо переміщених осіб.
Фінансування адресної допомоги за період з січня до вересня 2018 року здійснено в повному обсязі на суму 8,0 млн. грн.
Відповідно до запиту ВОГО «Переселенці Криму і Донбасу» проведено громадську експертизу виконання «Комплексної державної програми щодо підтримки соціальної адаптації та реінтеграції громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в інші регіони України, за період 2016-2017 років».
Соціальний захист учасників Революції Гідності та членів їх сімей
На виконання урядових рішень, у поточному році, мешканцям Волинської області, 41 учасникам Революції Гідності та членам їх сімей, виплачено одноразову грошову допомогу на загальну суму 9,7 млн. грн., з них:
- 4 членам сімей осіб, смерть яких пов’язана з участю в масових акціях громадського протесту виплачено допомоги на загальну суму 1,2 млн. грн.;
- 6 волинянам, які отримали тяжкі тілесні ушкодження, виплачено грошової допомоги на суму 2,1 млн. грн.;
- 9 особам, які отримали тілесні ушкодження середньої тяжкості, допомоги виплачено на загальну суму 3,3 млн. грн.;
- 22 волинянам, які отримали легкі тілесні ушкодження виплачено грошової допомоги на суму 3,1 млн. гривень.
Загальна сума виплати одноразової грошової допомоги належної постраждалим учасниками на Майдані та сім’ям загиблих учасників масових акцій громадського протесту у Волинській області становить 17,1 млн. грн., протягом 2014-2017 років зазначеним особам виплачено 7,4 млн. гривень.
Соціальний захист багатодітних родин
Станом на 01.09.2018 року проведено 26 засідань робочої комісії департаменту з розгляду клопотань про присвоєння почесного звання «Мати-героїня», де розглянуто 186 пакетів документів претенденток на представлення до присвоєння цього почесного звання, з них підтримано 144 клопотання, які направлені до обласної державної адміністрації.
У поточному році, відповідно до Указу Президента України від 11 травня 2018 року № 121, присвоєно почесне звання 128 багатодітним матерям.
Усім жінкам виплачена одноразова винагорода у розмірі 17 620 грн.
Загальна сума виділених з бюджету коштів для здійснення виплати, відповідно до сформованої департаментом заявки, склала 2,3 млн. грн.
Забезпечено матеріальну підтримку сімей, що виховують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 289 дітей виховуються батьками-вихователями та прийомними батьками.
Сума виплати державної соціальної допомоги на дітей, які виховуються в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу становила 10,5 млн. грн. На утримання дітей в сім’ї патронатного вихователя виплачено 69,88 тис. грн. соціальної допомоги.
Надання методичної та консультативної роботи органам місцевого самоврядування ОТГ
Департамент соціального захисту населення систематично здійснює робочі виїзди в об’єднанні громади з метою надання практичної та методичної допомоги.
Зокрема, у форматі «круглого столу» з представниками Городищенської, Затурцівської, Любешівської, Луківської, Смідинської, Сереховичівської ОТГ обговорено питання «Здійснення повноважень в частині прийому документів для призначення соціальних допомог, компенсацій та житлових субсидій відповідальними особами та старостами ОТГ».
Проведено зустрічі з адміністрацією Оваднівської, Колодяженської Жидиченської ОТГ та зі старостами ОТГ Ковельського, Любомльського, Ратнівського, Старовижівського, Турійського та Шацького районів.
Департаментом проведено 8 практичних семінарів за участю посадових осіб об’єднаних територіальних громад.
На телефонну гарячу лінію з питань соціальних допомог та житлових субсидій надійшло та опрацьовано понад тисячі дзвінків.
Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
На обліку в області перебуває 132 тисячі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них близько 65 тисяч осіб користуються пільгами та компенсаціями.
У січні-серпні 2018 року за програмою «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з державного бюджету України було спрямовано 92,6 млн. гривень. За рахунок цих коштів вчасно здійснювалися:
- доплати за роботу на радіоактивно забруднених територіях;
- компенсації сім’ям з дітьми;
- пільгове забезпечення продуктами харчування;
- компенсаційні виплати за шкоду, заподіяну здоров’ю та допомоги на оздоровлення.
Забезпечено послугами санаторно-курортного лікування 505 осіб з інвалідністю на суму 4,0 млн. грн., укладено 630 угод на суму 5,0 млн. гривень. Оздоровлення відбулося у 27 санаторно-курортних закладах Вінницької, Волинської, Закарпатської, Запорізької, Київської, Львівської, Одеської та Херсонської областей.
Проведено виплату грошової компенсації замість путівки 217 громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, та 2 дітям, яким установлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою, на загальну суму 105,3 тис. гривні.
За результатами закупівель послуг з харчування потерпілих дітей з переможцем торгів ТОВ «АТОМСЕРВІС» укладено договори. Забезпечено безкоштовним харчуванням 21469 потерпілих дітей на суму 34,2 млн. грн., які навчалися в 128 освітніх закладах, розташованих на територіях радіоактивного забруднення Камінь-Каширського, Любешівського та Маневицького районів. Середня вартість харчування однієї дитини в день становить 31,40 гривень.
З обласного бюджету місцевим бюджетам на пільгове медичне обслуговування постраждалих громадян виділено 9,1 млн. гривень.
Здійснено близько 5 тисяч відшкодувань за придбані ліки за пільговими рецептами та проведене зубопротезування. Середній розмір виплати на одного громадянина за ліки становив 818,13 грн. та зубопротезування 1680,02 гривні.
Погоджено 1253 списки для визначення статусу осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Сформовано обласний реєстр осіб, віднесених до категорії 1 та 2, сімей, які за направленнями самостійно переселяються з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та перебувають на квартирному обліку. Всього 936 сімей потребують поліпшення житлових умов.
Дотримання мінімальних гарантій та погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, проходження альтернативної (невійськової) служби
Упродовж 2018 року організовано та проведено:
6 засідань тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат;
2 засідання робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.
В області відбулося зменшення заборгованості з виплати заробітної плати на 3,9 млн гривень. Заборгованість заробітної плати станом на 01.08.2018 року становила 15,3 млн гривень.
Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій області у січні-липні 2018 року становила 6500 гривень, що на 21,5% більше, ніж у відповідному періоді 2017 року. За рівнем зарплати Волинь випередила Кіровоградську, Тернопільську, Херсонську, Чернівецьку та Чернігівську області.
Реалізація сімейної політики, попередження насильства в сім’ї,
торгівлі людьми
В області створено регіональну координаційну раду з питань гендерної політики, протидії торгівлі людьми та запобігання домашньому насильству (розпорядження голови ОДА від 12.06.2018 № 353).
Проведено 13 співбесід з особами, які вважають себе потерпілими від торгівлі людьми. У 2018 році отримали статус 13 осіб. Підготовлено 8 інформацій щодо активізації роботи з протидії торгівлі людьми в області.
Впродовж 2018 року департаментом проведено інформаційно-роз’яснювальні кампанії (загалом 25 заходів) з питань протидії торгівлі людьми, гендерної рівності та запобігання домашньому насильству.
У звітному періоді зафіксовано 2099 звернень щодо насильства в сім’ї, 108 осіб направлено на проходження корекційних програм, з них 65 – пройшли корекційні програми.
Соціальний захист осіб з інвалідністю. Надання соціальних послуг
На даний час в області право на забезпечення автомобілями мають 2171 особа з інвалідністю.
З початку року проведено три засідання комісії, де прийнято рішення надати 35 особам з інвалідністю дозвіл на перереєстрацію автомобілів, термін експлуатації яких більше 10 років. Відбулося 13 засідань Робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації. Визнано гуманітарною допомогою 7 легкових автомобілів, що надійшли на адресу департаменту для подальшої передачі їх конкретним особам з інвалідністю.
Надано дозвіл на перереєстрацію гуманітарних автомобілів після десятирічного терміну експлуатації 15 особам з інвалідністю та видано 7 дозволи на перереєстрацію автомобілів, визнаних гуманітарною допомогою, у власність членам сімей померлих інвалідів.
Впродовж 2018 року компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування виплачено 722 одержувачам на суму 211,6 тис. грн., грошову компенсацію на транспортне обслуговування – 1719 чол. на суму 612,6 тис. грн.
На даний час на обліку в органах соціального захисту населення області для отримання технічних та інших засобів реабілітації перебувають 13796 осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення.
Відповідно до індивідуальних програм реабілітації діти з інвалідністю отримували реабілітаційні послуги в реабілітаційних центрах. Протягом 2018 року у Волинському центрі соціальної реабілітації дітей-інвалідів пройшли курс реабілітації 237 дітей, з них 222 – з Волинської області. У Центрі соціальної реабілітації дітей-інвалідів м.Ковеля надано реабілітаційні послуги 36 дітям-інвалідам. За кошти державної бюджетної програми «Реабілітація дітей-інвалідів» здійснено реабілітацію однієї дитини у Міжнародній клініці відновного лікування (м. Трускавець).
Надання соціальних послуг вразливим категоріям населення в області здійснюють 21 територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), в їх числі 1 – у Любомльській ОТГ, 3 центри надання надання соціальних послуг – у Голобській, Поворській та Дубівській ОТГ, гуманітарний відділ Княгининівської сільської ради (ОТГ); відділ соціального захисту Смолигівської сільської ради (ОТГ); відділ соціального захисту у справах дітей, сім’ї та молоді Боратинської сільської ради (ОТГ).
В складі територіальних центрів, центрів надання надання соціальних послуг та ОТГ функціонують 81 відділення та відділи, з них: 34 відділення соціальної допомоги вдома, 17 відділень стаціонарного догляду для постійного проживання, 13 відділень організації надання адресної натуральної та грошової допомоги (в т.ч. 1 в терцентрі Любомльської ОТГ), 2 відділення соціально - психологічної допомоги, 1 відділення соціально - психологічних послуг, 1 відділення соціально - медичної профілактики, 1 відділення денного перебування, 2 відділення соціально - інноваційних та соціально - побутових послуг, 7 окремих структурних підрозділів Університет 3 віку, відділи у Княгининівській, Боратинській, Смолигівській ОТГ.
Протягом звітного періоду надано соціальні послуги для 29,2 непрацездатних осіб.
Відповідно до визначених потреб, надання соціальних послуг населенню з початку року 31 ОТГ делегували повноваження районним територіальним центрам соціального обслуговування (надання соціальних послуг) для надання соціальних послуг непрацездатним громадянам, які проживають на території даних ОТГ на попередніх засадах.
В області є різні практики надання соціальних послуг: шляхом співфінансування (31 ОТГ), створення власних центрів надання соціальних послуг (Голобська, Поворська, Дубівська ОТГ), переходу терцентру в одну із громад району (Заболоттівська, Турійська, Любешівська ОТГ), створення свого терцентру в Любомльській ОТГ.
Смолигівська, Княгининівська, Боратинська ОТГ повноваження по наданню соціальної послуги догляду вдома виконують самостійно. Боратинською та Смолигівською укладено договір про надання територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Луцького району тільки послуги стаціонарного догляду.
У структурі територіальних центрів функціонують 17 відділень стаціонарного догляду для постійного проживання розраховані на 459 ліжко-місць, проживає 380 осіб.
Для підтримання життєдіяльності і соціальної активності пенсіонерів при територіальних центрах, центрах надання соціальних послуг діють 34 відділення соціальної допомоги вдома, які надають соціальні послуги понад 11 тис. особам.
З початку року почали працювати відділення соціальної допомоги вдома у Центрах надання соціальних послуг Голобської, Поворської, Дубівської ОТГ та територіальному центрі Любомльської ОТГ.
В складі територіальних центрів функціонує 10 «Університетів третього віку» (з них 7 діють як окремий структурний підрозділ), якими залучено до навчання за різними напрямками 615 осіб. Транспортні послуги отримали 235 осіб. В їдальні територіального центру м.Луцька безкоштовно гаряче харчування отримали 721 чол.
Діяльність будинків-інтернатів
В області існує 6 діючих інтернатів, з них, 5 психоневрологічних та 1 Геріатричний пансіонат. На утримання інтернатних установ передбачено, 37,1 млн. грн. На оплату праці з нарахуваннями у 2018 році було затверджено 25,5 млн. грн. Значна сума коштів використовувалась на оплату за спожиті енергоносії. Так із загальної суми коштів на оплату енергоносіїв у 2018 році використано 4,8 млн. грн.
На цей час штатна чисельність працівників інтернатних закладів складає 540 одиниць. Середня заробітна плата одного штатного працівника у 2018 році склала 4400 грн. в місяць.
Одним із джерел надходжень установ є залучення благодійної допомоги. Фактична вартість утримання одного підопічного в день становить 273,2 грн., з яких, на продукти харчування – 45,65 грн., медикаменти - 5,25 грн.
Департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації