На Волині обговорили реформування субрегіонального рівня адміністративно-територіального устрою
19 лютого у стінах Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування відбувся круглий стіл «Реформування субрегіонального рівня адміністративно-територіального устрою. Від історії до сьогодення».
Про це інформує Волинський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.
Участь у заході узяли народний депутат Ірина Констанкевич, представники Центрального офісу реформ при Мінрегіоні, Волинської обласної державної адміністрації, Волиської обласної ради, районних державних адміністрацій та райрад, Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування, громадського середовища, голови об’єднаних територіальних громад Волині, журналісти тощо.
Захід проводився з метою обговорення упровадження децентралізації у Волинській області та нового етапу реформи місцевого самоврядування у 2019 – 2020 роках. Під час круглого столу відбувся огляд обсягу повноважень майбутніх органів публічної влади районного рівня та порядок формування територіальних органів ЦОВВ на субрегіональному рівні та дискусія щодо альтернативних варіантів нового районного поділу Волинської області.
Децентралізація в Україні переходить на новий етап, який базуватиметься на нових рішеннях, завершенні завдань і головне — забезпеченні незворотності реформи. Завдання № 1 нового етапу децентралізації — завершити формування спроможних громад, адже місцеві вибори у 2020 році повинні відбутися на новій адміністративно-територіальній основі. Необхідно передати повноваження державної влади на місця та розмежувати між місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування. Окрім цього, потрібно створити ресурсну базу, привести служби у відповідність до сучасних стандартів, запровадити єдину держполітику нагляду і контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування.
Заступник голови Волинської обласної державної адміністрації Сергій Кошарук зауважив, що ті позитивні зміни, які відбуваються, мають надихати інших колег, щоб реформа просувалася. Він закликав присутніх ефективно провести дискусію, що разом попрацювати для майбутнього Волині.
Заступник голови Волинської обласної ради Роман Карп’юк відзначив, що нині всі разом творять майбутнє Волині.
Директор Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування Анатолій Пархом’юк наголосив на важливості об’єднавчого моменту для обміну досвіду поміж різними спеціалістами.
Префекти і повіти
Експерт Центрального офісу реформи при Мінрегіоні України ( програма «U-LEAD з Європою») Юрій Ганущак переконаний, що потрібно позбутися поняття «район» під час реформи. Він розповів, що воно було введене у 1933 році - в піку боротьби із буржуазною Україною. На його думку, нові районні утворення варто називати повітами.
Він розповів, що зі зміною адміністративно-територіального устрою, очікується, що в Україні буде створено 1300-1400 ОТГ, 100 нових районів, а ось межі областей не зміняться.
Також він розповів про досвід реформування Польщі та Франції. Зокрема, на його думку на пізніших етапах децентралізації, створити збалансовану систему управління державою буде важче, ніж створення ОТГ. Тому, приміром, «колонами» на яких тримається держава, приміром, у Великій Британії є судова влада, а у Франції - префекти.
Таку ж посаду у майбутньому планують запровадити в Україні. У перфектів, за словами Ганущака, має бути вишкіл, хороша зарплата (щоб уникнути корупції), чітко визначені функції і також має відбутися їх ротація.
«Префект тримає лінію держави і відчувають тканину суспільства», - підкреслив Ганущак. Він додав, що вони мають бути підзвітні президенту і відповідальні і підконтрольні Кабінету міністрів.
Він відповів на запитання, які хвилювали присутніх. Наприклад, про фінансування закладів районного рівня, приміром, будинків культури, спортшколи тощо. Він переконаний, що майбутнє - за міжмуніципальними договорами між ОТГ.
Координатор Центрального офісі реформ при Мінрегіоні Іван Лукеря наголосив на важливості створення перспективних планів, які максимально згідно з методикою. У своєму виступі він розповів, скільки осіб проживає в ОТГ і додав, що децентралізація в Україні - це найбільш підтримувана реформа. Також зростає рівень обізнаності українців про реформу, нині він складає 58 %. «Тенденція вже не така болюча, як було у 2015 році», - зауважив Лукеря.
Субрегіональний рівень
Радник з децентралізації Волинського ЦРМС Оксана Урбан зауважила, що реформування субрегіонального рівня має відбутися так, аби жителям Волині було добре, а показники розвитку ОТГ краю тільки це підтверджують. Вона підкреслила, що потрібно відійти від радянської системи влади. «Перші успіхи децентралізації показують, що Україна і українці змінюються і ми готові до кращого життя», - зауважила Урбан. Вона запропонувала різні варіанти районування, проте наголосила, що це - чорнові варіанти, адже остаточно затвердженого немає. Нині є три центри тяжіння - Луцьк, Володимир-Волинський і Ковельський. Також потужними точками на карті є Камінь-Каширський і Любешів. Вона закликала до активного обговорення цих варіантів.
Заступник голови Волинської обласної державної адміністрації Сергій Кошарук розповів, що згідно з перспективним планом, який був затверджений Кабміном нещодавно, на території Волині можуть утворити 73 ОТГ. Щоправда, він підкреслив, що це - не догма, адже до перспективного плану постійно вносяться зміни.
Дискусія щодо центрів майбутніх районів викликало серед присутніх жваву дискусію. Кошарук додав, що важливо, що присутні спілкувалися не про кількість районів, а про те, за якими методами вони формуватимуться.
Експерт Центрального офісу реформи при Мінрегіоні України ( програма «U-LEAD з Європою») Юрій Ганущак підкреслив, що при формуванні нових районів варто враховувати адміністративні центри, наявність доріг і навіть старі карти.
Довідка:
Населення Волинської області становить 1035,9 тис. осіб, 2,5% від населення України. Площа області - 20143 км². Область посідає 6 місце у рейтингу Мінрегіону.
В області створено 50 об’єднаних територіальних громадах, в яких вже відбулися вибори.
36,2 % населення області проживають в ОТГ. Відсоток покриття ОТГ становить 54,53 % території області.
13 лютого 2019 року уряд затвердив зміни до перспективного плану Волинської області.
Нагадаємо, в Україні вже сформовано 876 об'єднаних громад. У 2015 році їх було лише 159. Доходи місцевих бюджетів, за даними Кабміну, зросли з 70,2 млрд грн у 2014 році до 233,9 млрд грн у 2018 році. За 2016−2018 рік в ОТГ було побудовано близько 3 тис. об'єктів інфраструктури.