14 травня 2019, 17:06
останні оновлення: 04 листопада 2024

Наказ № 26 від 02.05.2019

Наказ № 26 від 02.05.2019

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ управління

екології та природних ресурсів

від 02.05.2019 № 26

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про загальнозоологічний заказник місцевого значення «Прибужжя»

Іваничівського району Волинської області

 

 

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Загальнозоологічний заказник місцевого значення «Прибужжя» (в подальшому – Заказник) утворений розпорядженням голови Волинської обласної Ради народних депутатів від 03.03.1993 № 18-р, реорганізований (змінено межі) рішенням Волинської обласної ради від 22.12.2005 № 24/11 «Про збереження і розвиток природно-заповідного фонду» з метою збереження заплави річки Західний Буг та підтримання в оптимальному природному стані цінного природного комплексу.

1.2. Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.

1.3. Заказник площею 1182,1 га знаходиться у межах землекористування державного підприєства «Володимир-Волинське лісомисливське господарство» Павлівське лісництво кв. 56 вид. 6-11, кв. 57 вид. 1, 4-10, Устилузьке лісництво кв. 43, кв. 45 вид. 3, 5-7, 21, кв. 46 вид. 6, 7, 9 площею 189,6 га (далі – Землекористувач) та землеволодіння Литовезької сільської ради площею 480,8 га, Морозовичівської сільської ради площею 162,6 га, Поромівської сільської ради площею 349,1 га Іваничівського району Волинської області (далі – Землевласники).

1.4. Територія, якій надано статус Заказника, не вилучається із землекористування Землекористувача та Землевласників, які здійснюють свою господарську діяльність відповідно до цього Положення.

1.5. Землекористувач та Землевласники на території Заказника в своїй діяльності керуються Конституцією України, Земельним, Лісовим та Водним кодексами, законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповiдний фонд України», «Про Червону книгу України», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», Санітарними правилами в лісах України, Правилами поліпшення якісного складу лісів, іншими законодавчими і нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечують і несуть відповідальність за належний стан та додержання встановленого режиму території Заказника.

1.6. Межі земельних ділянок Заказника встановлюються в натурі (на місцевості), закріплюються межовими знаками в порядку, визначеному законодавством. Відомості про обмеження у використанні таких земельних ділянок, що встановлені законом та нормативно-правовими актами, в частині додержання природоохоронних вимог, вносяться до Державного земельного кадастру в установленому законом порядку та обов’язково враховуються у схемі планування території області, містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічному обґрунтуванні використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

До встановлення меж Заказника в натурі його межі визначаються відповідно до проекту його створення.

1.7. Адреса Землекористувача: 44700, Волинська область, м. Володимир-Волинський, вул. Ковельська, 130, vol.vol.lmg@gmail.com;

Адреси Землевласників: 45325, Волинська область, Іваничівський район, с. Литовеж, вул. Володимира Якобчука, 11, lytov-rada@ukr.net;

45314, Волинська область, Іваничівський район, с. Морозовині, вул. Колгоспна, 15;

45311, Волинська область, Іваничівський район, с. Поромів, porom-rada@ukr.net.

 

  1. МЕТА СТВОРЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ

2.1. Заказник створено з метою збереження заплави річки Західний Буг та підтримання в оптимальному природному стані цінного природного комплексу соснових лісів І групи з домішкою берези повислої Betula pendula та вільхи чорної Alnus glutinosa, водно-болотяних, лучно-чагарникових та лучних угідь, що сформувало сприятливі умови для розмноження різних видів фауни, зокрема, парнокопитних, хутрових звірів, борових та водно-болотяних видів птахів. Серед них козуля європейська, дикий кабан, куниця лісова, єнотовидний собака. Також тут мешкають види тварин занесених до Червоної книги України і міжнародних природоохоронних списків, такі як видра річкова Lutra lutra, журавель сірий Grus grus, лелека чорний Ciconia nigra, підорлик малий Aquila pomarina, деркач Crex сrex.  

2.2. Основними завданнями Заказника є:

- збереження у природному стані лісової та луко-болотяної екосистеми;

- підтримка загального екологічного балансу в регіоні;

- поширення еколого-освітніх знань тощо.

2.3. Використання території заказника в оздоровчих, рекреаційних, освітньо-виховних цілях, проведення науково-дослідних робіт дозволяється із додержанням вимог встановлених цим Положенням, якщо цим не буде наноситися шкода природному комплексу і при погодженні з управлінням екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації.

 

  1. РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ

3.1. Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на території Заказника забороняються суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, у тому числі :

3.1.1. рубки головного користування, підсочка лісу, знищення та пошкодження дерев, підліску, підросту, чагарників та трав’яного покриву. Вибірково-санітарні рубки проводяться за погодженням з управлінням екології та природних ресурсів Волинської ОДА у відповідності до «Правил поліпшення якісного складу лісів», «Санітарних правил у лісах України» та Закону України «Про природно-заповідний фонд України»;

3.1.2. заготівля живиці та другорядних лісових матеріалів (пнів, лубу, кори, деревної зелені, лісової підстилки, соків з дерев, лікарської та технічної сировини і т. д.);

3.1.3. забороняється здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів навколо місць гніздування хижих птахів, занесених до Червоної книги України радіусом 500 м та чорного лелеки радіусом 1000 м, токовищ глухарів, тетеруків радіусом 300 м;

3.1.4. будь-яке засмічення та забруднення території Заказника;

3.1.5. передача у господарське використання, оренду, надання земельних ділянок під забудову;

3.1.6. геолого-розвідувальні, підривні роботи, розробка родовищ корисних копалин, порушення ґрунтового покриву, за винятком заходів по обмеженню розповсюдження пожеж;

3.1.7. будь-яке будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об’єктів транспорту і звязку, не пов’язаних з охороною території Заказника;

3.1.8. меліоративні чи будь-які гідротехнічні роботи, що можуть призвести до зміни гідрологічного режиму;

3.1.9. спалювання сухої рослинності, застосування хімічних засобів боротьби з шкідниками та хворобами, використання мінеральних добрив без відповідного наукового обґрунтування та дозволу управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації;

3.1.10. інтродукція нових видів рослин і тварин;

3.1.11. порушення сезону тиші (з 1 квітня по 15 червня), знищення та відлов диких тварин, що мешкають у Заказнику, пошкодження їх гнізд та інших жител, збирання яєць та пуху тощо;

3.1.12. влаштування нічліжних таборів, встановлення наметів та розведення вогнищ поза межами місць, спеціально відведених для цього;

3.1.13. проїзд усіх видів транспорту поза дорогами загального користування, за винятком технологічного і службового транспорту Землекористувача та Землевласників, інспекційних, державних (зокрема і Державної прикордонної служби України) та громадських природоохоронних служб;

3.1.14. зберігання на території Заказника всіх видів отрутохімікатів;

3.1.15. інші види робіт, що можуть призвести до порушення природних зв'язків і ходу природних процесів, втрати наукової, естетичної цінності природного комплексу, що охороняється.

3.2. На території Заказника дозволяється у встановленому порядку:

3.2.1. використання його в оздоровчих, рекреаційних та освітньо-виховних цілях, проведення науково-дослідних робіт, обмежена господарська діяльність з додержанням встановленого цим Положенням режиму території;

3.2.2. проведення заходів з обмеження розповсюдження лісових пожеж;

регульований випас худоби;

3.2.3. збереження і відтворення природних комплексів та об’єктів Заказника.

3.3. Спеціальне використання природних ресурсів у межах Заказника здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду.

3.4. Забезпечення режиму охорони території земельних ділянок у межах Заказника здійснюється Землекористувачем та Землевласниками.

3.5. На Землекористувача та Землевласників у межах Заказника оформляються охоронні зобов’язання щодо додержання встановленого режиму території.

3.6. У разі зміни форми власності на землю, на якій знаходиться Заказник, Землекористувача або Землевласників або їх назви, Землекористувач або Землевласники зобов’язані повідомити про це управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації з метою переоформлення охоронного зобов’язання.

3.7. Державний контроль за додержанням режиму території Заказника здійснюється спеціально уповноваженими на те органами, згідно чинного законодавства України.

3.8. Громадський контроль за додержанням режиму охорони території Заказника здійснюється громадськими інспекторами з охорони довкілля. До охорони Заказника можуть залучатися активісти товариств охорони природи, мисливців та рибалок, працівники правоохоронних органів.

 

  1. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

4.1. Порушення природоохоронного законодавства у межах Заказника тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

4.2. Юридичні і фізичні особи зобов’язані в установленому порядку відшкодовувати шкоду, заподіяну порушенням режиму території заказника в розмірах визначених чинним законодавством України.

 

  1. ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ

5.1. Зміна меж, категорії та скасування статусу Заказника проводяться відповідно до природоохоронного законодавства України.