Положення про ботанічний заказник місцевого значення "Фітеума"
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ управління
екології та природних ресурсів
від 30.04.2021 № 12
ПОЛОЖЕННЯ
про ботанічний заказник місцевого значення «Фітеума»
- ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Ботанічний заказник місцевого значення «Фітеума» (в подальшому – Заказник) оголошено рішенням Волинської обласної ради від 12 березня 2020 року № 29/22 «Про збереження і розвиток природно-заповідного фонду області» з метою збереження земельної ділянки з нехарактерним для лучно-болотної рослинності рідкісним на рівнині карпатським видом – фітеуми кулястої (Phyteuma orbiculare L.).
1.2. Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.
1.3. Заказник площею 5 га розташований на території Павлівської сільської ради за межами населених пунктів на землях державної власності сільськогосподарського призначення (поруч із автодорогою сполученням Горохів-Павлівка, біля с. Трубки).
1.4. Заказник оголошено без вилучення земельних ділянок та інших природних об’єктів у їх власників або користувачів, які здійснюють свою господарську діяльність в межах Заказника відповідно до цього Положення.
1.5. Власники та користувачі земельних ділянок та інших природних об’єктів на території Заказника в своїй діяльності керуються Конституцією України, Земельним, та Водним кодексами України, законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповiдний фонд України», «Про Червону книгу України», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», іншими законодавчими і нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечують і несуть відповідальність за належний стан та додержання встановленого режиму території Заказника.
1.6. Межі Заказника встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж Заказника в натурі його межі визначаються відповідно до проекту створення.
Відомості про обмеження у використанні земель Заказника зазначаються у схемах землеустрою і техніко-економічних обґрунтуваннях використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектах землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єктів, проектах землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Відомості про такі обмеження вносяться до Державного земельного кадастру.
До встановлення меж Заказника в натурі його межі визначаються відповідно до проекту його створення.
1.7. Адреса Павлівської сільської об’єднаної територіальної громади: 45342, Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Павлівка, вул. Незалежності, буд. 12, e-mail: pavliv-rada@ukr.net, телефон 03372 9-31-31;
1.8. Адреса Головного управління Держгеокадастру у Волинській області: 43021, м. Луцьк, вул. Винниченка, 67, e-mail: volyn@land.gov.ua, телефон/факс: 0332 24-40-47;
1.9. Адреса Володимир-Волинської районної державної адміністрації: 44700, м. Володимир-Волинський, вул. Небесної Сотні, 3, телефон: 03342 2-44-67, e-mail: post@vvadm.gov.ua.
- МЕТА СТВОРЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ
2.1. Заказник створено з метою збереження земельної ділянки з нехарактерним для лучно-болотної рослинності рідкісним на рівнині карпатським видом – фітеуми кулястої (Phyteuma orbiculare L.). Цей західноєвропейсько-середземноморський неморально-монтанний багаторічник знаходиться в Україні на східній межі ареалу. На території Волинської області зареєстрований лише вдруге – один гербарний аркуш зберігається в фондах Волинського краєзнавчого музею (LUM), зібраний польським природодослідником С. Мацком в околицях с. Жабка Ківерцівського району в минулому столітті.
2.2. Основними завданнями Заказника є:
- збереження у природному стані лісової та луко-болотяної екосистеми;
- підтримка загального екологічного балансу в регіоні;
- поширення еколого-освітніх знань тощо.
2.3. Використання території заказника в оздоровчих, рекреаційних, освітньо-виховних цілях, проведення науково-дослідних робіт дозволяється із додержанням вимог встановлених цим Положенням, якщо цим не буде наноситися шкода природному комплексу і при погодженні з управлінням екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації.
- РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ
3.1. Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на території Заказника забороняються рубки головного користування, суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про Заказник, у тому числі:
3.1.1. збір рідкісних та лікарських рослин, їх квітів, насіння, плодів;
3.1.2. інтродукція нових видів рослин і тварин;
3.1.3. нищення та пошкодження трав’яного покрову, заготівля лози, сіна, спалювання сухої рослинності;
3.1.4. використання хімічних засобів для боротьби зі шкідниками, за винятком окремих ситуацій, коли є загроза існуванню природного комплексу, що охороняється, відповідно до вимог чинного законодавства;
3.1.5. зберігання на території Заказника всіх видів отрутохімікатів;
3.1.6. влаштування сміттєзвалищ, будь-яке засмічення, забруднення території Заказника;
3.1.7. влаштування стоянок автотранспорту;
3.1.8. проїзд транспортних засобів (крім доріг загального користування та транспортних засобів оперативних і спеціальних служб);
3.1.9. встановлення наметів та розведення вогнищ поза межами місць, спеціально для цього відведених;
3.1.10. меліоративні та будь-які інші роботи, що можуть призвести до погіршення гідрологічного режиму території;
3.1.11. розорювання, геологорозвідувальні, підривні роботи, розробка родовищ корисних копалин, будь-яке порушення ґрунтового покриву, за винятком заходів по обмеженню розповсюдження пожеж;
3.1.12. порушення сезону тиші (з 1 квітня по 15 червня), знищення та відлов диких тварин, що мешкають у Заказнику, пошкодження їх гнізд та інших жител, збирання яєць та пуху тощо;
3.1.13. передача у господарське використання або в оренду у встановлених законодавством випадках;
3.1.14. надання земельних ділянок під забудову;
3.1.15. інші види господарської діяльності, окремих робіт, які можуть призвести до порушення екологічної рівноваги Пам’ятки природи та втрати наукової, естетичної, рекреаційної цінності природного комплексу, що охороняється.
3.2. На території Заказника дозволяється у встановленому порядку:
3.2.1. використання його в оздоровчих, рекреаційних та освітньо-виховних цілях, проведення науково-дослідних робіт, обмежена господарська діяльність з додержанням встановленого цим Положенням режиму території;
3.2.2. проведення заходів з обмеження розповсюдження лісових пожеж;
регульований випас худоби;
3.2.3. збереження і відтворення природних комплексів та об’єктів Заказника (в т.ч. періодичне викошування осоту прибережного та кропиви дводомної);
3.3. Спеціальне використання природних ресурсів у межах Заказника здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
3.4. Власники та користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об’єктів, оголошених Заказником, беруть на себе зобов’язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
3.5. Територія Заказника, що оголошений без вилучення земельних ділянок, які він займає, передається під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам з оформленням охоронного зобов’язання.
3.6. У разі зміни форми власності на землю, на якій знаходиться Заказник, землекористувачів або землевласників, їх назви, такі підприємства, установи, організації і громадяни зобов’язані повідомити про це управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації з метою переоформлення охоронного зобов’язання.
3.7. Державний контроль за додержанням режиму території Заказника здійснюється спеціально уповноваженими на те органами, згідно чинного законодавства України.
3.8. Громадський контроль за додержанням режиму охорони території Заказника здійснюється громадськими інспекторами з охорони довкілля. До охорони Заказника можуть залучатися активісти товариств охорони природи, мисливців та рибалок, працівники правоохоронних органів.
- ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
4.1. Порушення природоохоронного законодавства у межах Заказника тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
4.2. Юридичні і фізичні особи зобов’язані в установленому порядку відшкодовувати шкоду, заподіяну порушенням режиму території заказника в розмірах визначених чинним законодавством України.
- ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ
5.1. Зміна меж, категорії та скасування статусу Заказника проводяться відповідно до природоохоронного законодавства України.
____________________________________________________________________