Положення про ботанічну пам'ятку "Дуб-патріарх"
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ управління
екології та природних ресурсів
Волинської облдержадміністрації
02.03.2018 № 18
ПОЛОЖЕННЯ
про ботанічну пам’ятку природи місцевого значення
«Дуб - патріарх»
Ківерцівського району Волинської області
- ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дуб - патріарх» (далі – Пам’ятка природи) створена відповідно до рішення Волинської обласної Ради народних депутатів від 31.10.1991 № 226 з метою збереження окремого дуба-велетня віком 300 років, висотою 25 метрів, діаметром 1,2 метри, є окрасою лісового ландшафту, місцем розмноження багатьох видів птахів.
1.2. Пам’ятка природи входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.
1.3. Пам’ятка природи, загальною площею 0,01 га, розташована в межах землекористування ДП «Ківерцівське лісове господарство» (далі – Землекористувач): Ківерцівське лісництво кв. 136 вид. 1 Ківерцівського району.
1.4. Територія, якій надано статус Пам’ятка природи, не вилучається із землекористування ДП «Ківерцівське ЛГ», яке здійснює в його межах свою господарську діяльність відповідно до цього Положення.
1.5. Землекористувач на території Пам’ятки природи у своїй діяльності керується Конституцією України, Земельним та Лісовим кодексами України, Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», Санітарними правилами в лісах України та Правилами поліпшення якісного складу лісів, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечує і несе відповідальність за належний стан території Пам’ятка природи та додержання встановленого режиму території.
1.6. Межі земельних ділянок, що включені до території Пам’ятки природи встановлюються в натурі (на місцевості), закріплюються межовими знаками в порядку, визначеному законодавством. Відомості про обмеження у використанні таких земельних ділянок, що встановлені законом та нормативно-правовими актами, в частині додержання природоохоронних вимог, вносяться до Державного земельного кадастру в установленому законом порядку та обов’язково враховуються у схемі планування території області, містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічному обґрунтуванні використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
До встановлення меж Пам’ятки природи в натурі її межі визначаються відповідно до проекту її створення.
1.7. Адреса Землекористувача: 45200, Волинська область, Ківерцівський район, м. Ківерці, вул. Кузнєцова, 4.
- МЕТА СТВОРЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ
2.1. Пам’ятка природи створена з метою збереження окремого дуба-велетня віком 300 років, висотою 25 метрів, діаметром 1,2 метри, є окрасою лісового ландшафту, місцем розмноження багатьох видів птахів.
2.2. Основними завданнями Пам’ятки природи є:
- збереження дуба-велетня віком 300 років у природному стані;
- підтримка загального екологічного балансу в регіоні;
- поширення еколого-освітніх знань тощо.
- РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА
3.1. Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на території Пам’ятки природи забороняється будь-яка діяльність, що загрожує збереженню або призводить до деградації чи зміни її первісного стану, у тому числі:
3.1.1. проведення рубок головного користування, суцільних, поступових, лісовідновних та прохідних рубок, вирубування дуплястих, сухостійних, фаутних дерев та видалення захаращеності, а вибіркові санітарні рубки призначаються за погодженням з Волинською обласною державною адміністрацією;
3.1.2. нищення та пошкодження дерева, підліску, підросту, чагарників та трав’яного покрову;
3.1.3. заготівля живиці та другорядних лісових матеріалів (пнів, лубу, кори, деревної зелені, лісової підстилки, лікарської та технічної сировини);
3.1.4. передача у господарське використання, оренду, надання земельних ділянок під забудову;
3.1.5. будь-яке засмічення, забруднення території Пам’ятки природи;
3.1.6. влаштування стоянок автотранспорту, встановлення наметів та розведення вогнищ поза межами місць, спеціально для цього відведених;
3.1.7. усі види полювання, розорювання або в інший спосіб пошкодження природних місць мешкання диких тварин та птахів (нір, барлогів, гнізд тощо);
3.1.8. у період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до 15 червня, проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах);
3.1.9. зберігання на території Пам’ятки природи всіх видів отрутохімікатів;
3.1.10. використання хімічних засобів для боротьби зі шкідниками та хворобами дерев, за винятком окремих ситуацій, коли є загроза існуванню природного комплексу, що охороняється, відповідно до вимог чинного законодавства;
3.1.11. геолого-розвідувальні, підривні роботи, розробка родовищ корисних копалин, будь-яке порушення ґрунтового покриву, за винятком заходів по обмеженню розповсюдження пожеж;
3.1.12. будь-яке будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об'єктів транспорту і зв’язку, не пов'язаних з охороною території Пам’ятки природи;
3.1.13. інші види господарської діяльності, окремих робіт, які можуть призвести до порушення екологічної рівноваги Пам’ятки природи та втрати наукової, естетичної, санітарно-гігієнічної цінності природного комплексу, що охороняється.
3.2. На території Пам’ятки природи дозволяється у встановленому порядку:
3.2.1. використання її в оздоровчих, рекреаційних та освітньо-виховних цілях;
3.2.2. проведення науково-дослідних робіт;
3.2.3. обмежена господарська діяльність з додержанням встановленого цим Положенням режиму території.
3.3. Спеціальне використання природних ресурсів у межах Пам’ятки природи здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
3.4. Забезпечення режиму охорони території земельних ділянок у межах Пам’ятки природи здійснюється Землекористувачем.
3.5. На Землекористувача у межах Пам’ятки природи оформляється охоронне зобов'язання щодо додержання встановленого режиму території.
У разі зміни форми власності на землю, на якій знаходиться Пам’ятка природи, Землекористувача або його назви, Землекористувач зобов’язаний повідомити про це уповноважений на те орган у сфері охорони навколишнього природного середовища з метою переоформлення охоронного зобов’язання.
3.6. Державний контроль за додержанням режиму території Пам’ятки природи здійснюється спеціально уповноваженими на те органами, згідно з вимогами чинного законодавства України.
3.7. Громадський контроль за додержанням режиму охорони території Пам’ятки природи здійснюється громадськими інспекторами з охорони навколишнього природного середовища.
- ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
- Порушення природоохоронного законодавства у межах Пам’ятки природи тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
- Юридичні і фізичні особи зобов’язані в установленому порядку відшкодовувати шкоду, заподіяну порушенням режиму території Пам’ятки природи в розмірах, визначених чинним законодавством України.
- ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ
- Зміна меж, категорії та скасування статусу Пам’ятки природи проводяться відповідно до природоохоронного законодавства України.