09 лютого 2022, 11:38
останні оновлення: 19 березня 2025

Положення про гідрологічний заказник місцевого значення "Седлищанський" Камінь-Каширського району

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ управління

екології та природних ресурсів

04.02.2022  №  6

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про гідрологічний заказник місцевого значення

«Седлищанський»

Камінь-Каширського району Волинської області

 

 

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

1.1. Гідрологічний заказник місцевого значення «Седлищанський» (далі – Заказник) створено відповідно до рішення облвиконкому від 23.11.1979 № 401 з метою збереження заболоченої заплави річки Стохід, вкритої чагарниками, рідколіссям вільхи, осики, верби, місця масового розмноження водоплавної дичини. Рішенням облвиконкому від 26.11.1984 № 354 навколо Заказника встановлено охоронну зону.

1.2. Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.

1.3. Заказник, загальною площею 350 га, з площею охоронної зони 300 га знаходиться в адміністративних межах Камінь-Каширського району на землях, що після набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» перейшли до земель комунальної власності Любешівської селищної ради.

1.4.  Заказник оголошено без вилучення земельних ділянок та інших природних об’єктів у їх власників або користувачів, які здійснюють свою господарську діяльність в межах Заказника відповідно до цього Положення.

1.5. Власники та користувачі земельних ділянок та інших природних об’єктів на території Заказника в своїй діяльності керуються Конституцією України, Земельним, та Водним кодексами України, законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповiдний фонд України», «Про Червону книгу України», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», іншими законодавчими і нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечують і несуть відповідальність за належний стан та додержання встановленого режиму території Заказника.

1.6. Межі Заказника встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж Заказника в натурі його межі визначаються відповідно до проєкту створення.

Відомості про обмеження у використанні земель Заказника зазначаються у схемах землеустрою і техніко-економічних обґрунтуваннях використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектах землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об’єктів, проектах землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, проєктах землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Відомості про такі обмеження вносяться до Державного земельного кадастру.

1.7. Адреса Любешівської селищної ради: 44201, Волинська обл., Камінь-Каширський район, смт Любешів, вул. Незалежності, 53;

Адреса Національного природного парку «Прип’ять-Стохід»: 44200, Волинська обл., Камінь-Каширський район, смт Любешів, вул. Бондаренка, 47.

    

  1. МЕТА СТВОРЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ

 

2.1. Заказник створений з метою збереження заболоченої заплави річки Стохід, вкритої чагарниками, рідколіссям вільхи, осики, верби, місця масового розмноження водоплавної дичини.

2.2. Основними завданнями Заказника є:

- збереження у природному стані екосистеми заплави річки Стохід;

- підтримка загального екологічного балансу в регіоні;

- поширення еколого-освітніх знань тощо.

 

  1. РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ

 

3.1. Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на території Заказника забороняються рубки головного користування, суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про Заказник, у тому числі:

3.1.1. знищення та суттєва зміна видового рослинного покриву (підліску, підросту, дерев та чагарників), заліснення, залуження ділянок, інтродукція нових видів рослин та тварин без відповідних наукових обгрунтувань;

3.1.2. заготівля живиці та другорядних лісових матеріалів (пнів, лубу, кори, деревної зелені, лісової підстилки, соків з дерев, лікарської та технічної сировини і т. д.), збір рідкісних та лікарських рослин, їх квітів, насіння, плодів;

3.1.3. розорювання або в інший спосіб пошкодження природних місць мешкання диких тварин та птахів (нір, барлогів, гнізд тощо);

3.1.4. спалювання сухої рослинності;

3.1.5. у період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до                          15 червня, проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах);

3.1.6. здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів навколо місць гніздування хижих птахів, занесених до Червоної книги України (радіусом 500 метрів), та чорного лелеки (радіусом 1000 метрів), токовищ глухарів, тетеруків (радіусом 300 метрів);

3.1.7. використання земельних ділянок в межах заказника не за цільовим призначенням;

3.1.8. меліоративні та інші роботи, що можуть призвести до погіршення гідрологічного режиму території;

3.1.9. зберігання на території Заказника всіх видів отрутохімікатів;

3.1.10. розорювання земель, порушення водоохоронних обмежень, влаштування сміттєзвалищ, будь-яке засмічення, забруднення території Заказника;

3.1.11. геолого-розвідувальні, підривні роботи, розробка родовищ корисних копалин, порушення ґрунтового покриву, за винятком заходів по обмеженню розповсюдження пожеж;

3.1.12. передача у господарське використання або в оренду у встановлених законодавством випадках, надання земельних ділянок під забудову;

3.1.13. влаштування стоянок автотранспорту, встановлення наметів та розведення вогнищ поза межами місць, спеціально для цього відведених, проїзд усіма видами транспорту поза межами шляхів загального користування, крім службового транспорту землекористувача, а також транспортних засобів спеціального призначення, протипожежної техніки, для попередження виникнення та ліквідації надзвичайних ситуацій;

3.1.14. використання хімічних засобів для боротьби зі шкідниками та хворобами дерев, за винятком окремих ситуацій, коли є загроза існуванню природного комплексу, що охороняється, відповідно до вимог чинного законодавства;

3.1.15. інші види господарської діяльності, окремих робіт, які можуть призвести до порушення екологічної рівноваги Заказника та втрати наукової, естетичної, рекреаційної цінності природного комплексу, що охороняється.

3.2. Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», положення, що визначають режим кожної з охоронних зон територій та об’єктів природно-заповідного фонду, затверджуються державними органами, які приймають рішення про їх виділення.

3.2.1. Режим охоронної зони Заказника визначається з урахуванням характеру господарської діяльності на прилеглих територіях, на основі оцінки її впливу на довкілля.

3.2.2. в охоронній зоні не допускається будівництво промислових та інших об’єктів, мисливство, розвиток господарської діяльності, яка може призвести до негативного впливу на території та об’єкти природно-заповідного фонду. Оцінка такого впливу здійснюється в порядку, встановленому законодавством України.

3.2.3. охоронна зона Заказника враховується під час розробки проектно-планувальної та проектної документації.

3.3. На території Заказника дозволяється у встановленому порядку:

3.3.1. використання його в оздоровчих, рекреаційних та освітньо-виховних цілях;

3.3.2. проведення науково-дослідних робіт;

3.3.3. обмежена господарська діяльність з додержанням природоохоронного законодавства та встановленого цим Положенням режиму території.

3.3.4. Власники та користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об’єктів, оголошених Заказником, беруть на себе зобов’язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

3.5. Територія Заказника, що оголошений без вилучення земельних ділянок, які він займає, передається під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам з оформленням охоронного зобов’язання. У разі необхідності охорона Заказника може покладатися на службу державної охорони розташованого поблизу національного природного парку.

3.6. У разі зміни форми власності на землю, на якій знаходиться Заказник, землекористувачів або землевласників, їх назви, такі підприємства, установи, організації і громадяни зобов’язані повідомити про це управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації з метою переоформлення охоронного зобов’язання.

3.7. Державний контроль за додержанням режиму території Заказника здійснюється спеціально уповноваженими на те органами, згідно з вимогами чинного законодавства України.

3.8. Громадський контроль за додержанням режиму охорони території Заказника здійснюється громадськими інспекторами з охорони навколишнього природного середовища.

 

  1. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

 

4.1. Порушення природоохоронного законодавства у межах Заказника тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

4.2. Юридичні і фізичні особи зобов’язані в установленому порядку відшкодовувати шкоду, заподіяну порушенням режиму території Заказника в розмірах визначених чинним законодавством України.

   

  1. ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ

 

5.1. Зміна меж, категорії та скасування статусу Заказника проводяться відповідно до природоохоронного законодавства України.

____________________________________________________________________