22 серпня 2018, 16:13
останні оновлення: 02 грудня 2024

Положення про гідрологічну пам’ятку природи «Витік річки Турії»

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ управління

екології та природних ресурсів

Волинської облдержадміністрації

21 серпня 2018 48

 

ПОЛОЖЕННЯ

про гідрологічну пам’ятку природи місцевого значення

«Витік річки Турії»

Локачинського району Волинської області

 

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення «Витік річки Турії» (далі – Пам’ятка природи) створена відповідно до рішення виконавчого комітету Волинської обласної ради від 29.10.1976 № 486-р з метою охорони і збереження водного джерела, з якого бере початок річка Турія та яке має кришталево чисту воду, багату мінеральними солями, цінне, як науково-пізнавальний і господарський об’єкт.

1.2. Пам’ятка природи входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.

1.3. Пам’ятка природи, (площа якого, згідно первинного охоронного зобов’язання складає 0,2 га), знаходиться в межах землеволодіння Затурцівської об’єднаної територіальної громади Локачинського району Волинської області.

1.4. Територія, якій надано статус Пам’ятка природи, не вилучається з користування Затурцівської об’єднаної територіальної громади, яка здійснює у його межах свою діяльність згідно з цим Положенням.

1.5. Затурцівські об’єднана територіальна громада на території Пам’ятки природи у своїй діяльності керується Конституцією України, Земельним та Водним кодексами України, законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечує і несе відповідальність за належний стан території Заказника та додержання встановленого режиму території.

1.6. Межі земельних ділянок, що включені до території Пам’ятки  природи встановлюються в натурі, оформляються відповідними знаками та інформаційними матеріалами, в порядку, визначеному законодавством, наносяться на планово-картографічні матеріали. Відомості про обмеження у використанні таких земельних ділянок, що встановлені законом та нормативно-правовими актами, в частині додержання природоохоронних вимог, вносяться до Державного земельного кадастру в установленому законом порядку та обов’язково враховуються у схемі планування території, містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічному обґрунтуванні використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

До встановлення меж Пам’ятки природи в натурі її межі визначаються відповідно до проекту його створення.

1.7. Адреса Затурцівської сільської ради Затурцівської об’єднаної територіальної громади: 45523 Волинська обл., Локачинський р-н, с. Затурці, вул. Липинського, буд. 66.

 

  1. МЕТА СТВОРЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ

2.1. Пам’ятка природи створена з метою охорони і збереження Водного джерела, з якого бере початок річка Турія та яке має кришталево чисту воду, багату мінеральними солями, цінне, як науково-пізнавальний і господарський об’єкт.

2.2. Основними завданнями Пам’ятки природи є:

- збереження водного джерела, з якого бере початок річка Турія в природному стані;

- підтримка загального екологічного балансу в регіоні;

- поширення еколого-освітніх знань тощо.

 

  1. РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА

3.1. Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на території пам’яток природи забороняються суцільні, поступові,  лісовідновні та прохідні рубки, видалення захаращеності, полювання та будь-яка інша діяльність, що загрожує збереженню або призводить до деградації чи зміни первісного їх стану, у тому числі:3.1.1. використання земель природно-заповідного фонду не за цільовим призначенням;

3.1.2. знищення та пошкодження всіх видів водно-болотної рослинності, дерев, чагарників;

3.1.3. заготівля живиці та другорядних лісових матеріалів (пнів, лубу, кори, деревної зелені, лісової підстилки, соків з дерев, лікарської сировини і т. д.);

3.1.4. збір рідкісних та лікарських рослин, їх квітів, насіння, плодів;

3.1.5. будь-яке засмічення, забруднення території Пам’ятки природи;

3.1.6. влаштування полігонів твердих побутових відходів;

3.1.7. меліоративні чи будь-які гідротехнічні та інші роботи, що можуть призвести до зміни гідрологічного режиму території;

3.1.8. порушення режиму прибережних смуг та водоохоронних зон;

3.1.9. знаходження на території Пам’ятки природи з усіма видами вогнепальної зброї, знаряддями лову тварин та недозволеними до використання знаряддями лову риби;

3.1.10. влаштування стоянок автотранспорту, встановлення наметів та розведення вогнищ поза межами місць, спеціально для цього відведених;

3.1.11. усі види полювання, промислове рибальство, розорювання або в інший спосіб пошкодження, ліквідація природних місць мешкання диких тварин та птахів (нір, барлогів, гнізд тощо);

3.1.12. у період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до 15 червня, проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах);

3.1.13. зберігання на території Пам’ятки природи всіх видів отрутохімікатів;

3.1.14. використання хімічних засобів для боротьби зі шкідниками та хворобами дерев чи іншої рослинності, за винятком окремих ситуацій, коли є загроза існуванню природного комплексу, що охороняється, відповідно до вимог чинного законодавства;

3.1.15. геолого-розвідувальні, підривні роботи, розробка родовищ корисних копалин, будь-яке порушення ґрунтового покриву, за винятком заходів по обмеженню розповсюдження пожеж;

3.1.16. інші види діяльності, що можуть призвести до порушення природних зв’язків і ходу природних процесів, втрати наукової, естетичної цінності природного комплексу, що охороняється.

3.2. На території Пам’ятки природи дозволяється у встановленому порядку:

3.2.1. використання її в оздоровчих, рекреаційних та освітньо-виховних цілях;

3.2.2. проведення науково-дослідних робіт;

3.2.3. обмежена господарська діяльність з додержанням чинного законодавства та встановленого цим Положенням режиму території.

3.3. Спеціальне використання природних ресурсів у межах Пам’ятки природи здійснюється  в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду.

3.4. Забезпечення режиму охорони території земельних ділянок у межах Пам’ятки природи здійснюється Землевласником (землекористувачем).

3.5. На Землевласника (землекористувача) у межах Пам’ятки природи оформляється охоронне зобов'язання щодо додержання встановленого режиму території.

У разі зміни форми власності на землю, на якій знаходиться Пам’ятка природи, Землевласника (землекористувач) або його назви, Землевласник (землекористувач) зобов’язаний повідомити про це уповноважений на те орган у сфері охорони навколишнього природного середовища з метою переоформлення охоронного зобов’язання.

3.6. Державний контроль за додержанням режиму території Пам’ятки природи здійснюється спеціально уповноваженими на те органами, згідно з вимогами чинного законодавства України.

3.7. Громадський контроль за додержанням режиму охорони території Пам’ятки природи здійснюється громадськими інспекторами з охорони навколишнього природного середовища.

 

  1. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
    • Порушення природоохоронного законодавства у межах Пам’ятки природи тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
    • Юридичні і фізичні особи зобов’язані в установленому порядку відшкодовувати шкоду, заподіяну порушенням режиму території Пам’ятки природи в розмірах, визначених чинним законодавством України.

 

  1. ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ
    • Зміна меж, категорії та скасування статусу Пам’ятки природи проводяться відповідно до природоохоронного законодавства України.