03 січня 2019, 15:24
останні оновлення: 02 грудня 2024

Положення про заповідне урочище "Озеро Ченське"

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ управління

екології та природних ресурсів

Волинської облдержадміністрації

02 січня 2019 року 1

 

ПОЛОЖЕННЯ

про заповідне урочище місцевого значення «Озеро Ченське»

Старовижівського району Волинської області

 

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

1.1. Заповідне урочище місцевого значення «Озеро Ченське» (далі – Заповідне урочище) утворене у відповідності до рішення виконавчого комітету Волинської обласної ради народних депутатів від 23.11.1979 № 401, з метою збереження мальовничого озера. Згідно матеріалів створення, озеро материкового походження, з західної сторони важкодоступне. На озері масово розмножуються крякви, різні види куликів та інша водоплавна дичина. Мешкають тут такі рідкісні птахи, як лебеді, гагари, на перельотах дикі гуси. Також у рішенні про створення зазначено, що озеро є найбагатшим в області по запасу раків.

1.2. Заповідне урочище входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.

1.3. Заповідне урочище, загальною площею 52 га, знаходиться на території Дубечненської сільської ради Дубечненської сільської об’єднаної територіальної громади Старовижівського району Волинської області (далі – Землевласник).

1.4. Територія, якій надано статус Заповідного урочища, не вилучається із землеволодіння Дубечненської сільської ради Дубечненської сільської об’єднаної територіальної громади, яка здійснює в його межах свою господарську діяльність відповідно до цього Положення.

1.5. Землевласник (Землекористувач) на території Заповідного урочища у своїй діяльності керується Конституцією України, Земельним, Водним, кодексами України, Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», іншими законодавчими та нормативно-правовими актами у сфері охорони навколишнього природного середовища та цим Положенням, забезпечує і несе відповідальність за належний стан території Заказника та додержання встановленого режиму території.

1.6. Межі земельних ділянок, що включені до території Заповідного урочища встановлюються в натурі (на місцевості), оформляються відповідними знаками та інформаційними матеріалами, в порядку, визначеному законодавством, наносяться на планово-картографічні матеріали. Відомості про обмеження у використанні таких земельних ділянок, що встановлені законом та нормативно-правовими актами, в частині додержання природоохоронних вимог, вносяться до Державного земельного кадастру в установленому законом порядку та обов’язково враховуються у схемі планування території, містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічному обґрунтуванні використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

До встановлення меж Заповідного урочища в натурі його межі визначаються відповідно до проекту його створення.

1.7. Адреса Землевласника: 44412, Дубечненська сільська рада Дубечненської сільської об’єднаної територіальної громади, вул. Незалежності, 20, с. Дубечне, Старовижівський район, Волинська область

 

  1. МЕТА СТВОРЕННЯ ТА ЗАВДАННЯ

 

2.1. Заповідне урочище створено з метою збереження мальовничого озера. Згідно матеріалів створення, озеро материкового походження, з західної сторони важкодоступне. На озері масово розмножуються крякви, різні види куликів та інша водоплавна дичина. Мешкають тут такі рідкісні птахи, як лебеді, гагари, на перельотах дикі гуси. Озеро відзначається, як найбагатше в області по запасу раків.

2.2. Основними завданнями Заказника є:

- збереження в природному стані цінного озера материкового походження, з усією сукупністю його компонентів, підтримання природних спонтанних процесів і явищ, що відбуваються у заповідному комплексі;

- забезпечення режиму збереження популяцій різних видів фауни;

- підтримка загального екологічного балансу в регіоні;

- поширення еколого-освітніх знань тощо.

 

  1. РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА

 

3.1. Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на території заповідних урочищ забороняються всі види рубок, у тому числі санітарні, рубки формування і оздоровлення лісів, видалення захаращеності та будь-яка діяльність, що порушує природні процеси, які відбуваються у природних комплексах, включених до їх складу, відповідно до вимог, встановлених для природних заповідників, у тому числі:3.1.1. Будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об'єктів
транспорту і зв'язку, не пов'язаних з діяльністю спрямованою на охорону Заповідного урочища.3.1.2. Розведення вогнищ, влаштування місць відпочинку населення, стоянка транспорту, а також проїзд і прохід сторонніх осіб, прогін свійських тварин, випасання худоби;3.1.3. Пересування механічних транспортних засобів, за винятком шляхів загального користування, лісосплав, проліт літаків та вертольотів нижче 2000 метрів над землею, подолання літаками звукового бар'єру  над  територією Заповідного урочища та інші види штучного шумового впливу, що перевищують установлені нормативи.3.1.4. Геологорозвідувальні роботи, розробка родовищ корисних копалин, порушення грунтового покриву та гідрологічного і гідрохімічного режимів, руйнування геологічних відслонень;

3.1.5. Зберігання на території Заказника всіх видів отрутохімікатів;

3.1.6. Використання хімічних засобів боротьби зі шкідниками та хворобами рослин, за винятком окремих ситуацій, коли є науково обґрунтована загроза існуванню природного комплексу, що охороняється та відповідно до вимог чинного законодавства;

3.1.7. Усі види лісокористування, а також заготівля кормових трав, лікарських та інших рослин, квітів, насіння, очерету, живиці та другорядних лісових матеріалів (пнів, лубу, кори, деревної зелені, лісової підстилки, соків з дерев, лікарської та технічної сировини і т. д.);

3.1.8. Вилов і знищення диких тварин, порушення умов їх оселення, гніздування, інші види користування рослинним і тваринним світом, що призводять до порушення природних комплексів;3.1.9. Мисливство, рибальство, лісокультурні роботи, рубка дуплястих дерев, біотехнічні заходи, інтродукція нових видів тварин і рослин, сінокосіння механізованими засобами; 3.1.10. Всі види екскурсій, крім пішохідних, туризм;3.1.11. Проведення заходів з метою збільшення чисельності окремих видів тварин понад допустиму науково обґрунтовану ємність угідь, збирання колекційних та інших матеріалів, крім матеріалів, необхідних для виконання наукових досліджень;3.1.12. Передача у господарське використання або оренду, надання земельних ділянок під забудову;

3.1.13. Використання земельних ділянок території не за цільовим призначенням;

3.1.14. Знаходження на території Заказника з усіма видами зброї, знаряддями лову тварин та недозволеними до використання знаряддями лову риби. Крім осіб, яким надано таке право при виконанні ними службових обов’язків відповідно до законодавства України, у визначених законом випадках;

3.1.15. Усі види діяльності, що можуть призвести до погіршення кормової бази тварин та умов їх існування;

3.1.16. Будь-яке засмічення, забруднення території Заповідного урочища;

3.1.17. Будь-яка господарська та інша діяльність, що суперечить цільовому призначенню Заповідного урочища, порушує природний розвиток процесів та явищ або створює загрозу шкідливого впливу на його природні комплекси та об'єкти, може зашкодити збереженню популяцій видів тварин, призвести до порушення екологічної рівноваги, природних зв’язків та ходу природних процесів, втрати наукової, господарської та естетичної цінності комплексу, що охороняється.

3.2. На території Заповідного урочища допускається в установленому законом порядку:

3.2.1. Діяльність, спрямована на збереження і відтворення корінних  природних  комплексів, що  не  порушує  режиму  Заповідного урочища;3.2.2. Заходи, спрямовані на попередження виникнення та ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій та стихійних лих.

3.2.3. Використання його в оздоровчих, рекреаційних та освітньо-виховних цілях, проведення науково-дослідних робіт;

3.2.4. Обмежена господарська діяльність з додержанням встановленого цим Положенням режиму території.

3.3. Спеціальне використання природних ресурсів у межах Заповідного урочища здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду.



 

3.4. Забезпечення режиму охорони території земельних ділянок у межах Заповідного урочища здійснюється Землевласником (Землекористувачем).

3.5. На Землевласника (Землекористувача) у межах Заповідного урочища оформляється охоронне зобов'язання щодо додержання встановленого режиму території.

У разі зміни форми власності на землю, на якій знаходиться Заповідне урочище, Землевласника (Землекористувача) або його назви, Землевласник, (Землекористувач) зобов’язаний повідомити про це уповноважений на те орган у сфері охорони навколишнього природного середовища з метою переоформлення охоронного зобов’язання.

3.6. Державний контроль за додержанням режиму території Заповідного урочища здійснюється спеціально уповноваженими на те органами, згідно з вимогами чинного законодавства України.

3.7. Громадський контроль за додержанням режиму охорони території Заповідного урочища здійснюється громадськими інспекторами з охорони навколишнього природного середовища.

 

  1. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

 

4.1. Порушення природоохоронного законодавства у межах Заповідного урочища тягне за собою дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну, або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

4.2. Юридичні і фізичні особи зобов’язані в установленому порядку відшкодовувати шкоду, заподіяну порушенням режиму території Заповідного урочища в розмірах, визначених чинним законодавством України.

 

  1. ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ

 

  1. Зміна меж, категорії та скасування статусу Заповідного урочища проводяться відповідно до природоохоронного законодавства України.