13 лютого 2023, 16:27
останні оновлення: 21 серпня 2023

Про підсумки роботи органів соціального захисту населення області у 2022 році та завдання на 2023 рік

Про фінансування за програмами Державного бюджету.

2022 рік складний для держави, органів соціального захисту населення, людей, які потребували соціальної захисту в складних життєвих обставинах, викликаних війною. Та попри усі виклики з державного бюджету для області було виділено 3,4 млрд грн, з яких профінансовано райміськуправліннями 3,3 млрд грн. Зокрема:

Щодо одержувачів.

І. Забезпечення соціальними виплатами та державними гарантіями. Забезпечення соціальних виплат.

У 2022 році для забезпечення виплати допомоги сім’ям з дітьми, на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, малозабезпеченим сім’ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку, з державного бюджету в область надійшло 2,2 млрд грн. Державну підтримку отримало 89,6 тис. волинських родин.

З них виплати, що передбачені  Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», одержує 19,5 тис. волинських сімей на суму 861,8 млн грн

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям.

Кількість малозабезпечених родин, які проживають в області та забезпечені державною допомогою становить 10,2 тис., з них близько 25 % сімей є багатодітними. У 2022 році профінансовано 649,8 млн грн.

Середній розмір допомоги в багатодітних малозабезпечених сім'ях дорівнює 7 621,25 грн.

Виплата на розвиток сімейних форм виховання.

Забезпечено виплати допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у 34 дитячих будинках сімейного типу та 59 прийомних сім’ях, здійснення видатків на сплату за них єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на загальну суму 28,7 млн грн. 

Одночасно у 2022 році забезпечено виплату допомоги 994 дітям, над якими встановлено опіку чи піклування. Загальна сума фінансування склала 11,1 млн грн.

Надання соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства, дітям з інвалідністю та особам, які не мають права на пенсію.

На виконання Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» у 2022 році 18 102 особам призначено державну соціальну допомогу, з них: 12 045 особи з інвалідністю з дитинства та 6 057 – діти з інвалідністю.

Крім цього, 4 117 родин, в яких виховуються діти з інвалідністю, забезпечені надбавкою на догляд.

Загальна сума фінансового ресурсу спрямована  на виплату державної соціальної допомоги у 2022 році становить 654,8 млн грн,  з них  258,2 млн грн спрямовано на виплату сім’ям, в яких виховуються діти з інвалідністю.

На виконання Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» станом на 01 січня 2023 року в області державну підтримку отримали 9 953 особи, з них:

 • 302 - особи з інвалідністю І групи,
 • 1 165 - особи з інвалідністю ІІ групи,
 • 2 079 - особи з інвалідністю ІІІ групи,
 • 1 245 - особи, які досягли віку, встановленого статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам»,
 • 1 459 - допомогу на дітей померлого годувальника,
 • 4 762 - особи, які досягли 80-річного віку та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду.

На виплату державної соціальної допомоги для всіх вказаних вище категорій у 2022 році спрямовано 190,57 млн грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня1996 року № 832 «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян» на обліку перебуває 3,1 тис. осіб, які отримують компенсацію на догляд за особою з інвалідністю І групи, або за престарілою особою, яка досягла 80-річного віку.      

Протягом 2022 року до органів соціального захисту населення області звернулося 1 264 особи за призначенням тимчасової допомоги, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1098 «Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату» (1 245 особам така допомога призначена).

Середній розмір призначеної тимчасової допомоги становить 1759, 51 грн, на її виплату спрямовано 17,6 млн грн.

Відповідно до Порядку надання щомісячної грошової допомоги особам, які проживають разом з особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, затвердженого  постановою Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2000 року  № 1192, грошову допомогу на догляд отримує 4 390 осіб.

Середній розмір призначеної допомоги становить 2 491,77 грн (розраховується від доходів, виходячи з прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць), на виплату якої у 2022 році спрямовано 89,6 млн грн.

Забезпечення соціальними стипендіями студентів закладів фахової передвищої та вищої освіти.

Соціальна стипендія – одна зі складових державної цільової підтримки для здобуття фахової передвищої та вищої освіти для осіб, які навчаються за державним замовленням за денною або дуальною формою здобуття освіти.

Відповідно до вимог чинного законодавства, для здійснення виплати соціальної стипендії студентам закладів фахової передвищої та вищої освіти області у 2022 році спрямовано 22,5 млн грн, що у 1,4 рази більше у порівнянні з 2021 роком.

Варто звернути увагу на динаміку збільшення кількості отримувачів соціальної стипендії впродовж 2022 року: у січні – 923 особи, у грудні – 1 389 осіб, та відповідно обсягу коштів на місяць: січень – 1,5 млн грн, грудень –  2,7 млн грн.

У звітному періоді органами соціального захисту області проведено виплату соціальних стипендій студентам Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет» (тимчасово переміщений заклад освіти на базу Луцького національного технічного університету).

Надання населенню субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг.

Станом на 31.12.2022 програмою житлових субсидій було охоплено 63,1 тис. домогосподарств області. Середній розмір призначеної субсидії на оплату житлово-комунальних послуг складав 1 330,66 грн.

Задля посилення соціального захисту громадян у період воєнного стану, з початком опалювального періоду 52,8 тис. домогосподарств було забезпечено здійснення автоматичного перерахунку житлових субсидій.

Лише у жовтні 2022 року органами соціального захисту населення області було забезпечено призначення житлових субсидій за 2169 новими зверненнями.

Коштом бюджетної програми виплачено громадянам субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі та пільг у 2022 році у сумі 610,0 млн грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022 року № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного  побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 05 грудня 2022 року № 547 «Про координацію роботи з передачі функцій щодо призначення/виплати надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання рідкого та твердого пічного побутового палива та скрапленого газу» управління соціального захисту населення області здійснюють передачу особових справ одержувачів житлових субсидій до відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, згідно із затвердженими графіками та актами приймання-передачі.

Передачі підлягає близько 66,9 тис. поточних особових справ одержувачів житлових субсидій та ще 158,0 тис. архівних справ. Робота триває та завершиться до 31.03.2023.

Додаткові заходи соціального захисту сімей з дітьми.

програму «Муніципальна няня», минулого року було здійснено відшкодування батькам частину зарплати няні, У 2022 році, реалізуючи пілотний проєкт «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 року № 744) забезпечено виплату грошової компенсації майже 6,8 тис. отримувачів.

Довідково: Протягом 2022 року в області народилося 8945 дітей.

У 2022 році у закладах охорони здоров’я різних форм власності та пологових будинках області здійснено видачу 1 871 «пакунків малюка», управліннями  соціального захисту - 4 пакунки. Департаментом було організовано роботу з цього питання.

Застосовуючи соціальну яка доглядає дітей до трьох років, у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на 1 січня 2022 року – 2 100,00 гривень на кожну дитину.  Загальна сума виплати за рік склала 6,2 млн грн.

Соціальний захист Матерів-героїнь.

Робочою групою департаменту з розгляду клопотань про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» протягом 2022 року розглянуто 196 пакетів документів претенденток на представлення до присвоєння почесного звання «Мати-героїня», 141 клопотання підтримано.

Стан надання адміністративних послуг соціального характеру мешканцям територіальних громад.

Територіальними громадами області продовжується робота у Програмному комплексі «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада» з приймання документів на призначення різних видів державних допомог, субсидій та пільг (прийнято 108 218 відповідних заяв).

Внутрішньо переміщені особи (надалі – ВПО).

Забезпечення виплатами внутрішньо переміщених осіб з Донецької, Луганської областей та АР Крим органами соцзахисту області здійснювалосьіз 2014 року. Однак, масове переміщення цивільного населення, внаслідок широкомасштабного вторгнення російської федерації, зумовило суттєве збільшення навантаження на спеціалістів соціального захисту.

На виконання наказів начальника Волинської обласної військової адміністрації від 28 лютого 2022 року № 10 і № 12 департаментом забезпечено координацію роботи щодо надання всього спектру послуг соціального характеру, допомоги внутрішньо переміщеним особам та збору інформації про громадян, які евакуювалися з районів проведення бойових дій і перебувають на території області.

Щоденно здійснювалось опрацювання й актуалізація інформації про переміщених осіб та вільні місця в освітніх закладах і тергромадах області, наданої районними військовими адміністраціями, управлінням освіти облдержадміністрації і територіальними громадами.

Облік внутрішньо переміщених осіб забезпечено як органами соцзахисту населення райдержадміністрацій і міських рад, так і більшістю територіальних громад в інтегрованому комплексі «Соціальна громада». В усіх громадах визначено відповідальних за розміщення цих осіб.

При департаменті створено цілодобову «гарячу лінію» для тимчасового поселення переміщених осіб (тел.: 066 6570915, (0332) 778211).

З початку війни в територіальних громадах області знайшли прихисток  майже 76 тис. переміщених осіб (у психоневрологічних інтернатних закладах – 190 підопічних). Зокрема:

 • 19046 осіб у Володимир-Волинському районі (включаючи міста Володимир та Нововолинськ);
 • 6108 осіб в Камінь-Каширському районі;
 • 20750 осіб в Ковельському районі (включаючи місто Ковель);
 • 30031 особа у Луцькому районі (з урахуванням місто Луцьк).

Статус внутрішньо переміщених осіб мають 58 206 громадян, що становить 41 318 сімей, у яких 17 390 дітей.

У звітному періоді департамент працював над потребами прихистків. Щомісяця та щотижня здійснювалось формування необхідного у міжнародній допомозі для задоволення нагальних потреб людей, які постраждали внаслідок війни, у житлі, генераторах, обігрівачах, побутовій техніці, харчових продуктах, засобах гігієни, одязі та взутті, постільній білизні, канцелярських виробах, планшетах, ноутбуках тощо.

Для підтримки внутрішньо переміщених, постраждалих внаслідок широкомасштабного вторгнення рф в Україну, наказом голови обласної військової адміністрації від 18.03.2022 № 46 внесено зміни до Регіональної програми підтримки учасників антитерористичної операції/ООС та членів їхніх сімей на 2020-2022 роки, в частині організації тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб, у тому числі дітей, в санаторно-курортних та інших закладах області. Упродовж 2022 року забезпечено проживання у вказаних закладах 663 особи на суму 12,3 млн грн.

Надання внутрішньо переміщеним особам допомоги на проживання.

За допомогою на проживання, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», у минулому році звернулись 42 тис. внутрішньо переміщених осіб.

Фінансування допомоги здійснено в повному обсязі на суму 805,1 млн грн.

Щодо запровадження Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС) у період воєнного стану.

Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 20 червня 2022 року № 179 «Про впровадження в дослідну експлуатацію окремих процесів, реалізованих у програмному забезпеченні Єдиної інформаційної системи соціальної сфери» управління соціального захисту населення Володимир-Волинської та Ковельської райдержадміністрації, управління соціальної політики виконавчого комітету Володимирської міської ради та Устилузька міська територіальна громада, які розташовані на території пропускного та суміжного пункту перетину державного кордону, у червні 2022 року долучилась до дослідно-промислової експлуатації ЄІССС, зокрема, до формування Довідки щодо наявної інформації про осіб з інвалідністю в інформаційних системах соціальної сфери.

Разом з тим, із жовтня-листопада 2022 року, у зв’язку з провадженням програмного забезпечення ЄІССС, усіма органами соціального захисту населення та їх відділеннями реалізовано та впроваджено у промислову експлуатацію окрему функцію в частині призначення, нарахування допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Органами соціального захисту населення області забезпечено первинну міграцію з АСОПД/КОМТЕХ на промислове середовище ЄІССС даних за 36,9 тис. особовими справами.

Опрацювання заяв (справ) про призначення допомоги на проживання здійснюється лише ПЗ ЄІССС. Питання роботи в ПЗ ЄІССС перебуває на постійному контролі в департаменті та комунальної установи «Центр по здійсненню соціальних виплат».

ІІ. Підтримка осіб, які брали участь у захисті Батьківщини, членів їхніх сімей та інших пільгових категорій громадян.

 Санаторно-курортне лікування та професійна адаптація учасників АТО/ООС.

На забезпечення постраждалих учасників Революції Гідності, антитерористичної операції та осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської держави у Донецькій та Луганській областях, членів сімей загиблих (померлих) таких осіб санаторно-курортним лікуванням у 2022 році, з урахуванням умов воєнного стану, із санаторно-курортними закладами України укладено 139 угод на суму 2,2 млн грн.

За напрямком «Професійна та соціальна адаптація» у 2022 році 29 учасників АТО/ООС та члени їхніх сімей отримали послуги  з профадаптації. Сума укладених договорів становить 182,6 тис. грн. Навчання проходилов 11 закладах області.

Надання компенсації за належні для проживання житлові приміщення.

Інформацію щодо потреби у наданні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, узагальнено та подано до Мінветеранів станом на 01.03.2022 та 01.04.2022. Поліпшення житлових умов потребувало 83 особи. На жаль, фінансування видатків у 2022 році було зупинено через воєнний стан.

Надання пільг у грошовій та безготівковій формі.

Пільги у грошовій готівковій та безготівковій формі на оплату житлово-комунальних послуг профінансовано на рахунки понад 48,5 тис. осіб.

Готівкою пільгу на придбання твердого палива та скрапленого газу отримали 20,2 тис. пільговиків.

Виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань/

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 540 у червні 2022 року Пенсійним Фондом України було забезпечено виплату одноразової допомоги до 5 травня. Однак, додатково 9 915 особам забезпечено виплату разової грошової допомоги на суму 14,7 млн грн органами соціального захисту населення.

ІІІ. Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації та надання реабілітаційних послуг.

Технічні засоби реабілітації.

В області обліковується майже 13 000 осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення, які вже забезпечені, або потребують забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року № 362 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 № 321» з 1 червня 2021 року ведення обліку та використання коштів на забезпечення осіб з інвалідністю ТЗР покладено на територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Районні та міські управління соціального захисту населення здійснюють лише приймання заяв та інших документів від осіб з інвалідністю для забезпечення ТЗР, на підставі яких формують електронні справи в ЦБІ та один раз на два тижні надають їх в паперовій формі Волинському обласному відділенню Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Забезпечення автотранспортом пільгових категорій населення.

Станом на 01.01.2023 кількість осіб з інвалідністю, які мають право на забезпечення автотранспортом становила 1 973 особи, з них: 1 669 осіб, які мають право на забезпечення в порядку загальної черги (у т.ч. 555 жінок), 303 особи, які мають право на позачергове забезпечення (у т.ч. 70 жінок) 1 особа, яка має право на першочергове забезпечення, а також 480 осіб з інвалідністю, які забезпечені спецавтотранспортом (у т.ч. 133 жінки).

Особи з інвалідністю у звітному періоді не забезпечувались спецавтотранспортом коштами державного бюджету та як гуманітарною допомогою.

Протягом 2022 року надано дозвіл на передачу у власність 44 автомобілів особам з інвалідністю після закінчення 10-річного строку експлуатації, у т.ч.: 22 гуманітарних автомобілі; 9 автомобілів, після смерті осіб з інвалідністю членам сім’ї померлих осіб, з них – 4 гуманітарних.

Також, особам з інвалідністю, які мають у користуванні автомобіль, виплачувалась грошова компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, а особам з інвалідністю, які перебувають на черзі на забезпечення автотранспортом – грошова компенсація на транспортне обслуговування. Загалом у 2022 році отримали грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів 520 осіб з інвалідністю, на транспортне обслуговування – 1 429 осіб з інвалідністю.

Надання реабілітаційних послуг дітям з інвалідністю.

За бюджетною програмою КПКВ 2507100 «Реабілітація дітей з інвалідністю» на 2022 рік було виділено 8888,072 тис. грн.

Відповідно до індивідуальних програм реабілітації 341 дитина з інвалідністю отримала реабілітаційні послуги в реабілітаційних центрах на загальну суму 6657,735 тис. грн.

ІV. Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Забезпечення харчуванням дітей та виплата компенсації.

Упродовж січня-грудня 2022 року безплатним харчуванням забезпечено близько 17 тис. дітей, які навчаються в закладах освіти Камінь-Каширського та Луцького районів, віднесених до зони радіоактивного забруднення, на загальну суму 35 млн грн.

На час відсутності гарячого харчування батькам потерпілих дітей виплачена грошова компенсація в сумі 33,9 млн грн.

Санаторно-курортне лікування.

Послугами санаторно-курортного лікування забезпечено 1 149 осіб з інвалідністю на загальну суму 11 млн грн в оздоровчих закладах Волинської, Житомирської, Закарпатської та Львівської областей (з них 1 057 осіб з інвалідністю, віднесених до першої категорії та 92 дитини з інвалідністю у супроводі одного з батьків).

Проведено виплату грошової компенсації замість путівки 238 особам з інвалідністю на суму 160 тис. грн (100 % від потреби).

Основні пільги та компенсації.

За 12 місяців 2022 року відшкодовано витрати:

 • на оплату додаткової відпустки 945 особам, віднесеними до 1 і 2 категорій постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи на суму 3,3 млн грн;
 • відпустки 10 316 працівникам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення на суму 43,2 млн грн;
 • виплати компенсації за пільгове забезпечення харчовими продуктами 4 989 громадянам, віднесених до 1 і 2 категорій на суму 26,3 млн грн;
 • компенсації за шкоду, заподіяну здоров’ю, та допомоги на оздоровлення 3 704 постраждалим особам на суму 662,0 тис. грн;
 • виплати у разі вивільнення 7 працівників у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників на суму 117,7 тис. грн.

Відшкодування за пільговими рецептами.

Станом на 31.12.2022 здійснено 3 457 відшкодувань за придбані ліки за пільговими рецептами та проведене зубопротезування на суму 6,2 млн грн коштом обласного бюджету. Середній розмір виплати за придбані лікарські засоби становить 1 733,11 грн, зубопротезування – 3 661,63 грн.

Встановлення статусу особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У 2022 році проведено 23 засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян.

Членами комісії розглянуто 2 498 особових справ, прийнято рішення щодо видачі 2 486 первинних та 781 повторних посвідчень, відмовлено у видачі посвідчень 12 особам.

V. Запобігання та протидія домашньому насильству.

 У 2022 році в області особлива увага була приділена організації роботи щодо запобігання та протидії домашньому насильству (гендерно зумовленому насильству). Спільно із суб'єктами взаємодії та громадськими організаціями  проведено низку заходів як з мешканцями області, так із ВПО.

В області зареєстровано 1 2740 звернень щодо вчинення домашнього насильства. Департаментом забезпечено координацію та супровід спеціалізованих служб, організовано навчання спеціалістів органів місцевого самоврядування по роботі з кривдниками.

Станом на сьогодні в області діє 45 спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб: 35 – мобільних бригад, 2 - притулки, 2 – денні центри, 2 – кризові кімнати, 1 – центр соціально-психологічної допомоги, 3 – спеціалізовані служби первинного соціально-психологічного консультування.

VI. Протидія торгівлі людьми.

 У період воєнного стану, у зв'язку із великою міграцією цивільного населення за кордон, гостро постало питання убезпечення населення
від потрапляння у торгівлю людьми. Тому, департаментом було організовано ряд просвітницьких заходів з цього питання.

У 2022 році області встановлено 2 статуси особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

VII. Надання соціальних послуг.

 Департаментом надано методичні консультації з організації роботи надавачів соціальних послуг під час війни.

Організовуючи роботу з надання соціальних послуг в умовах воєнного стану, територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг), центри надання соціальних послуг територіальних громад, інтернатні  заклади працювали за механізмом надання соціальних послуг екстрено (кризово). Особливо це стосується внутрішньо переміщених осіб, які переїхали в область із зони проведення бойових дій. Така організація роботи забезпечувала оперативне, протягом однієї доби, прийняття рішення про надання соціальних послуг всім хто їх потребує.

Соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю та іншим категоріям населення, які потрапили в складні життєві обставини,  в області надають 12 територіальних центрів соціального обслуговування(надання соціальних послуг), 25 центрів надання соціальних послуг та 8 структурних підрозділів з питань надання соціальних послуг територіальних громад (Боратинської, Люблинецької, Доросинівської, Копачівської, Мар’янівської, Горохівської, Городищенської та Підгайцівської).

Соціальні послуги надаються в 53 територіальних громадах, окрім Сошичненської (не впроваджені) для понад 20,6 тис. осіб, у тому числі  128 ВПО.

У складі закладів функціонують 74 відділення та відділи. З них: 37 відділень соціальної допомоги вдома (8 751 осіб), 1 відділення денного перебування (1 634 чол. – м. Луцьк), 9 відділень організації надання адресної натуральної та грошової допомоги (5 337 осіб), в інших шести підрозділах (1 відділення соціально-психологічної допомоги, 1 відділення соціально-психологічних послуг, 4 відділення соціально-інноваційних та соціально-побутових послуг) обслужено 4 547 осіб.

У 17 відділеннях стаціонарного догляду для постійного проживання  територіальних центрів проживає 391 мешканець.

У 2022 році центрами забезпечено надання соціальних послуг громадянам похилого віку, особам з інвалідністю відповідно до виявлених потреб.

У територіальних центрах Любешівської, Турійської громад, у м. Луцьку та м. Володимирі надаються транспортні послуги (402 особи). Найбільше надано послуг з перевезення спеціалізованим автомобілем особам з обмеженими фізичними можливостями територіальними центрами м. Луцька (234 особи).

В їдальнях територіальних центрів м. Луцька безплатно гаряче харчування отримали 3 849 малозабезпечених громадян, у м.Володимирі – 84 .

У 9 територіальних центрах, центрах надання соціальних послуг діють пункти прокату технічних та інших засобів реабілітації. Першочергово засоби реабілітації видаються одиноким непрацездатним громадянам та іншим категоріям громадян, які обслуговуються в структурних підрозділах територіального центру. Послугами скористалися 333 особи.

У складі територіальних центрів та центрів надання соціальних послуг функціонує 7 «Університетів третього віку» (з них 4 діють як окремий структурний підрозділ). До навчання за різними напрямками залучено 405 осіб.

VІІІ. Діяльність будинків-інтернатів.

 Департаментом забезпечено організацію роботи, фінансування та покращення матеріально-технічної бази шести інтернатних закладів, в яких  проживало 902 підопічних (при плані розвороту 835 ліжко-місць).

У зв’язку з постійними зверненнями громадян щодо направлення в психоневрологічні інтернати сформувалась черга на поселення 11 чоловіків з психоневрологічними захворюваннями.

Мешканці будинків-інтернатів забезпечуються чотириразовим харчуванням, у тому числі і дієтичним, з урахуванням віку і стану здоров’я, цілодобовим медичним обслуговуванням, одягом і взуттям, постільною і натільною білизною тощо.

Інтернатні заклади достатньо забезпечені засобами медичного призначення та лікарськими препаратами для надання першої та невідкладної медичної допомоги, харчовими продуктами, м’яким інвентарем і засобами гігієни.

Соціальна послуга стаціонарного догляду надається усім мешканцям інтернатів у повному обсязі, відповідно до визначених потреб та із залученням ресурсів, згідно з Державним стандартом стаціонарного догляду за особами, які втратили здатність до самообслуговування чи не набули такої здатності.

Особам, визнаних судом недієздатними/обмежено дієздатними, яким не було призначено опікуна/піклувальника або втрачено з ним зв’язок під час воєнного стану в Україні, призначено нових опікунів – керівників закладів, до яких вони влаштовані.

ІX. Володимир- Волинський гуртожиток для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування та Волинський обласний центр соціально- психологічної допомоги.

 Департаментом забезпечено організацію роботи, фінансування та покращення матеріально-технічної бази Володимир-Волинського гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і Волинського обласного центру соціально-психологічної допомоги, у яких проживали та отримували соціальні послуги, відповідно, 19 та 64 особи.

X. Оздоровлення та відпочинок дітей.

У зв’язку із введенням воєнного стану оздоровлення та відпочинок дітей на території області у 2022 році не проводились (протокольне рішення обласної міжвідомчої комісії з питань організації та проведення оздоровлення і відпочинку дітей від 09.06.2022 № 1), стаціонарні заклади оздоровлення та відпочинку не працювали.

Частково оздоровлення дітей здійснювалося за путівками, наданими Міністерством соціальної політики України та Національною соціальною сервісною службою України. Зокрема, у МДЦ «Артек» (Закарпатська область) оздоровлено 60 дітей пільгових категорій, у дитячих таборах Львівської області «Соколята» та «Артек-Прикарпаття» - 22 дитини.

Окрім цього, здійснювалося оздоровлення дітей громадськими організаціями, благодійними фондами, релігійними громадами за межами області та за кордоном. Загалом оздоровленням та відпочинком охоплено 2 205 дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.

XІ. Регіональні програми – обласний бюджет.

У 2022 році департаментом реалізовано три обласні програми:

 1. Регіональна цільова програма соціального захисту населення на 2019-2023 роки. На заходи програми департаментом було використано 2 226,8 тис. грн. 
 1. Регіональна програма підтримки осіб, які брали участь у захисті Батьківщини, та членів їхніх сімей на 2020-2023 роки, тимчасово переміщених осіб у 2022- 2023 роках. На реалізацію програми використані кошти у сумі 13 526,2 тис. грн. 
 1. Обласна комплексна програма з питань підтримки сім’ї, протидії торгівлі людьми та забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків на період до 2023 року реалізована на суму 3 096,6 тис. грн. 

Завдання на 2023 рік.

 Продовження роботи щодо забезпечення:

 1. Реалізації державної політики з питань соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення в умовах воєнного стану.
 2. Використання програмного комплексу ЄІССС усіма органами соціального захисту населення області та їх відділеннями щодо опрацювання заяв (справ) про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
 3. Внесення до Реєстру надавачів соціальних послуг тестового середовища ЄІССС користувачів від територіальних громад та здійснення контролю за наповненням Реєстру.
 4. Виконання наказу Мінсоцполітики від 24 січня 2023 року № 32 «Про використання програмного комплексу „Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада» для організації надання адміністративних послуг соціального характеру».

Інформація у вигляді презентації за посиланням: https://docs.google.com/presentation/d/1FOFRfBn169koxPJNWSHy2pTnk8jPCjRZ/edit?usp=sharing&ouid=112194594147430095307&rtpof=true&sd=true 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації