25 лютого 2020, 18:55
останні оновлення: 19 жовтня 2023

Щодо готовності у Волинській області до протидії поширенню респіраторних інфекцій, зокрема спричинених коронавірусом COVID-2019

03 жовтня 2019 року на засіданні  регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Волинської облдержадміністрації  затверджений “Комплексний план з готовності в міжепідемічний період і реагування під час епідемічного сезону захворюваності на грип та ГРВІ 2019-2020роки у Волинській області”.

Згідно указаного Плану в області проведено щеплення проти грипу осіб медичного та епідемічного ризику та осіб, що звертаються у заклади охорони здоров'я з приводу вакцинації; забезпечено підготовку госпітальних баз шляхом створення незнижуваного запасу лікарських засобів, антисептичних та засобів індивідуального захисту, укомплектування бригад для надання медичної допомоги та формування резерву ліжкового фонду; проведені навчання медичних працівників з питань епідеміології, клініки, діагностики і лікування грипу та ГРВІ.

На сьогоднішній день для надання медичної допомоги хворим на ГРВІ та грип в області розгорнуто 338 інфекційних ліжок. Частина інфекційних відділень при районних лікарнях мають боксовані ліжка (100% боксованість – Ратно, Горохів, Нововолинськ, неповна боксованість -  Маневичі, Ковель,  Любомль, Ківерці, Камінь-Каширськ, Володимир-Волинськ, Луцький район). До роботи залучено 66 лікарів-інфекціоністів, у тому числі 20 в КП "Волинська обласна інфекційна лікарня".

Відповідно до розпорядження КМУ від 03.02.2020 № 93-р " Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV", розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації від 13 лютого 2020р № 68 утворено Тимчасову обласну протиепідемічну комісію та затверджений Регіональний план протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню і поширенню на території Волинської області гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019- nCoV, на 2020 рік.

Наказом управління охорони здоров'я Волинської обласної державної адміністрації  госпітальною базою для надання медичної допомоги особам, які відповідають визначенню випадку COVID-2019, визначено КП “Волинська обласна інфекційна лікарня” Волинської обласної ради. Утворено дві спеціалізовані бригади екстреної медичної допомоги для транспортування та надання екстреної медичної допомоги особам, які відповідають визначенню випадку COVID-2019 (відділення м.Луцьк та м.Ковель). Бригади забезпечені необхідним медичним обладнанням, медикаментами, виробами медичного призначення, дезинфікуючими засобами та засобами індивідуального захисту відповідно до вимог наказу МОЗ України від 24.01.2020 № 185.

З медичним персоналом спеціалізованих бригад екстреної медичної допомоги проведено додаткові заняття з питань дотримання вимог протиепідемічного режиму, біологічної безпеки та біологічного захисту при виявленні особи, що відповідає визначенню випадку COVID-2019. Визначені спеціалізовані бригади забезпечуватимуть госпіталізацію осіб з підозрою на випадок COVID-2019  із закладів охорони здоров’я області до госпітальної бази – КП “Волинська обласна інфекційна лікарня”. Транспортування хворого проводиться спеціалізованим транспортним засобом, укомплектованим необхідними засобами індивідуального захисту (ізоляційними халатами або костюмами біозахисту, респіраторами класу захисту не нижче FFP2, захисними окулярами, рукавичками медичними нітриловими та масками медичними ( хірургічними)).

КП “Волинська обласна інфекційна лікарня” забезпечує:    

  1. термінове інформування ДУ "Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України" та управління охорони здоров’я облдержадміністрації стосовно виявлення осіб, які відповідають визначенню випадку COVID-2019, шляхом надання оперативного (екстреного) повідомлення за формою 058/о, що затверджена наказом МОЗ України від10.01.2006 № 1, в термін не пізніше 4 годин із моменту виникнення таких випадків;
  2. відбір зразків  матеріалів від особи, яка відповідає визначенню випадку   COVID-2019 відповідно до Інструкції та щодо відбору,  зберігання та транспортування зразків матеріалів (додаток 1 до рекомендацій щодо дій при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV, затверджених наказом МОЗ України від 24.01.2020 №185), із обов’язковим заповненням форми 204/0, "Направлення на мікробіологічне (бактеріологічне, вірусологічне, паразитологічне) дослідження", що затверджена наказом МОЗ України від 04.01.2001 №1;
  3. доставку відібраних зразків матеріалів до вірусологічної лабораторії ДУ "Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України" у відповідності вимогам до пакування  Р650 для інфекційних субстанцій UN 3373 категорії В;
  4. лікування пацієнтів відповідно до Клінічного ведення пацієнтів, які відповідають визначенню випадку COVID-2019 (додаток 2 до Рекомендацій щодо дій при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV, затверджених наказом МОЗ України від 24.01.2020 №185);
  5. наявність у закладі виробів медичного призначення необхідних для роботи з пацієнтом,    який підлягає    визначеному випадку COVID-2019                      ( додаток 3 до Рекомендацій щодо дій при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV, затверджених наказом МОЗ України від 24.01.2020 №185);
  6. виконання  положень   Профілактики  інфекцій  та  інфекційного контролю під час надання медичної допомоги пацієнту, який підлягає визначенню випадку COVID-2019 (додаток 4 до  Рекомендацій щодо дій при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV, затверджених наказом МОЗ України від 24.01.2020 №185);

На сьогоднішній день заклад забезпечений  одноразовими ізоляційними халатами 3,4 рівня – 45 шт; респіраторами класу захисту FFP2 і вище – 200 шт; масками медичними (хірургічними) одноразовими – 167 тис шт.; захисними окулярами та щитками – 45 шт.; рукавичками нітриловими – 10 тис  шт. Для ізоляції осіб з підозрою на коронавірус  наявні ізольовані бокси, обладнані відповідною вентиляцією, а також в КП “Волинська обласна інфекційна лікарня” - окреме відділення інтенсивної терапії. 

Працівники комунальних некомерційних підприємств,  закладів охорони здоров’я області дотримуються виконання вимог наказу МОЗ України від 24.01.2020 № 185  “Про заходи щодо недопущення , занесення і поширення на території України випадків захворювань спричинених новим коронавірусом, виявленим в м. Ухань (провінція Хубей, Китай)”, Регіональний план протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню і поширенню на території Волинської області гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-2019, на 2020 рік, затверджений розпорядженням голови Волинської ОДА від 13.02.2020 № 68.

У закладах розроблені маршрути пацієнта, алгоритми дій лікаря, епідеміолога, лаборанта при підозрі на гостре респіраторне захворювання спричинене COVID-2019. Проведено додаткові заняття з медичним персоналом з питань дотримання вимог протиепідемічного режиму , біологічної безпеки та біологічного захисту при виявленні особи, що відповідає визначенню випадку COVID-2019. Переглянуті та відкориговані плани дій та схеми оповіщення у випадку виявлення хворого або підозри на захворювання особливо небезпечними захворюваннями.

Керівникам закладів охорони здоров’я області для використання у роботі та розробки алгоритмів дій працівників направлені алгоритми дій при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку COVID-2019 та рекомендації для населення , надісланими листом ДУ “Центр громадського здоров’я МОЗ України” від 06.02.2020 №468. У разі звернення осіб, які відповідають визначенню випадку COVID-2019, забезпечиться негайна ізоляція з подальшим транспортуванням до госпітальної бази. Спеціалізовану бригаду екстреної медичної допомоги для транспортування до госпітальної бази можна буде викликати за телефоном 067-3611145 та 103. 

З метою оперативного отримання термінових повідомлень із закладів охорони здоров’я області, заклади забезпечені інформацією щодо контактних даних осіб ДУ “Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України” на відповідних адміністративних територіях.

5 лютого Центр громадського здоров’я МОЗ України отримав перші тест-системи для виявлення  коронавірусу (2019-nCoV). Це комплект реагентів для проведення досліджень методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) з метою визначення нового коронавірусу. Комплект складається з набору реагентів, кожен з яких міститься в окремій ємності визначеного об’єму. Тест-система знаходиться у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я України. Для дослідження зразки будуть направлятися саме в цю лабораторію. Діагностика буде здійснюватися виключно у випадках, що відповідають епідеміологічному і клінічному визначенню хвороби, зазначених в рекомендаціях ВООЗ. Тестування буде проводити вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров’я України. Купити тест-систему для самостійного користування неможливо.

Протягом лютого 2020 року проведений прес-брифінг на тему “Спалах коронавірусу у Китаї”, “Захворюваність на грип та ГРВІ у Волинській області” за участю управління охорони здоров’я облдержадміністраціі, керівників КП “Волинський обласний центр громадського здоров'я” Волинської обласної ради  та КП “Волинська обласна інфекційна лікарня”, ДУ “Волинський ОЛЦ МОЗ України” та представників ЗМІ. В ДУ "Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України"  пройшов семінар-тренінг з питань щодо недопущення занесення і поширення на території Волинської області випадків захворювань, спричинених коронавірусом  COVID-19, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай).  На зустрічі були присутні лікарі-епідеміологи, бактеріологи, вірусологи, завідувачі структурними підрозділами, помічники лікарів-епідеміологів та  лаборанти, котрі будуть задіяні в проведенні протиепідемічних заходів у разі виявлення  випадку захворювання/підозри на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом COVID-19.

Розглянуто та вивчено алгоритм дій лікарів-епідеміологів  при виявленні  особи, яка відповідає визначенню випадку COVID-19, порядку інформування та епідеміологічного розслідування; лабораторного обстеження осіб у вірусологічних лабораторіях, які відповідають визначенню випадку COVID-19 для лікарів вірусологів, порядку проведення цих досліджень та направлення відібраних зразків.  Відпрацьовано практичні навики порядку одягання та зняття засобів індивідуального захисту лікарями-епідеміологами та їх помічниками, порядок використання дезінфекційних засобів та утилізації використаних матеріалів. Проведене розв’язання ситуаційних задач у випадку можливого завезення захворювання, що відповідає визначенню випадку коронавірусу COVID-19.

Працівники закладів охорони здоров’я  області проводять  інформаційно-роз’яснювальну  роботу серед населення області щодо необхідності дотримання загальних правил профілактики гострих респіраторних вірусних інфекцій, здійснюються виступи на регіональних телевізійних та  радіоефірах.

Актуальна інформація щодо ситуації з поширення  коронавірусу COVID-2019 та грипу розміщена на сайті КП "Волинський обласний центр громадського здоров’я" https://www.volynphc.org.ua/ та опублікована на сторінці закладу у мережі Facebook.  24 лютого 2020 року оновлені алгоритми дій   при виявлені особи, яка відповідає визначенню СОVID-19  та рекомендації для населення, затверджені МОЗ України, а саме:

  • алгоритм дій лікарів закладів охорони здоров'я при зверненні особи, яка відповідає визначенню випадку СОVID-19;
  • алгоритм дій лікарів-епідеміологів при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку СОVID-19;
  • алгоритм дій щодо лабораторного обстеження осіб, які відповідають визначенню випадку СОVID-19;
  • рекомендації для населення при наявності симптомів гострого вірусного захворювання чи перебування у м. Ухань, Китай.