20210106131846.jpg, фото
06 січня 2021 року
останні оновлення: 24 лютого 2021 року

Вечір історичного портрету „Агатангел Кримський: видатний вчений, народжений на Волині” у Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки

05 січня 2021 року головна бібліотека Волині запросила працівників бібліотеки та гостей до участі в вечорі історичного портрету, присвяченому Агатангелові Юхимовичу Кримському. Адже майбутній видатний сходознавець, історик, фольклорист, літературознавець, письменник, перекладач народився 15 січня 1871 року в старовинному місті Володимирі-Волинському, де провів перші 6 місяців життя. Проте не поривав ніколи зв’язків із Волинню, був другом і побратимом Лесі Українки. Поетеса присвятила йому драматичну поему „В катакомбах”. Про це вели мову модератори вечора – бібліотекарі Наталія Хомяк (вона ж – і автор сценарію) та Віта Пащук.

Агатангел Юхимович Кримський вважається одним із найвидатніших орієнталістів в історії світової філологічної науки, однією із найосвіченіших постатей свого часу. Незаперечними й унікальними є його заслуги у вивченні і розвитку української мови. На цих аспектах постаті видатного земляка наголосив Ігор Ольшевський, автор праці „Агатангел Кримський: поклик Сходу” (2012, видавництво „Терен”), лауреат премії його імені.

За офіційною версією, Агатангел Кримський помер 25 січня 1942 року в Кустанайській тюрмі, яка стала катівнею для багатьох представників української інтелігенції. Поховання видатного вченого не існує.

На Волині пам’ять про вченого пошанована присвоєнням його імені Володимир-Волинському педагогічному коледжі, а також установленням облдержадміністрацією в 1992 році обласної літературно-мистецької премії. Про етапи становлення цієї відзнаки та лауреатів розповіла директорка бібліотеки Людмила Стасюк, яка підкреслила, що ініціатором запровадження літературно-мистецької премії був Василь Гей, на той час – голова обласної організації Національної спілки письменників України. На сьогодні звання лауреатів здобули 38 номінантів, з них 2 – колективних.

Глибоко осягнув велич і значення доробку Агатангела Кримського відомий краєзнавець, заслужений працівник культури України Анатолій Силюк. У його виступі, зокрема, прозвучали надзвичайно цікаві факти життя і побуту родини Кримських у Звенигородці Черкаської області. Тут і зараз плідно працює центральна районна бібліотека імені Юхима Степановича Кримського, батька вченого. Волинським інститутом післядипломної освіти педагогічних кадрів ведеться підготовка круглого столу, до участі в якому будуть залучені краєзнавці бібліотеки. Бібліотекою також підготовлені методико-бібліографічні матеріали „Все жертвую для тебе, краю мій!”.

Ліричним доповненням вечора історичного портрету стало декламування поезій самого Агатангела Кримського, а також – волинських письменників Петра Маха, Василя Гея.