20230915161942.JPG, фото
15 вересня 2023, 16:18

Чому важлива імунізація тварин і профілактика сказу

Про це під час брифінгу Волинської ОВА розповів Анатолій Тимофіюк, начальник відділу організації протиепізоотичної роботи управління безпечності харчових продуктів та ветеринарії обласного управління Держпродспоживслужби.

Сказ – це інфекційне захворювання тварин і людей, спричинене нейротропним вірусом. Характеризується розвитком енцефаліту зі стрімким пошкодженням функцій центральної нервової системи і завжди закінчується летально.

Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус із слиною. Зараження інших відбувається через пошкодження шкіри, слизових оболонок, внаслідок укусів чи подряпин. Найчастіше хворіють дикі тварини – лисиці, вовки та єнотовидні собаки.

Що ж таке пероральна імунізація?
«Це заходи, направлені на вакцинацію диких тварин. Наразі в області триває кампанія пероральної імунізації методом наземного розкладання вакцини», – розповів Анатолій Тимофіюк.

Приманку, всередину якої знаходиться блістер із вакциною, розкладають на території, де були зафіксовані спалахи хвороби. На вигляд це невеличкі брикети, розміром із сірникову коробку. Коли приманка споживається твариною, блістер подразнює слизову і вакцина всмоктується в організм.

«Через 30 днів проводиться контрольний відстріл лисиць для проведення лабораторного дослідження на наявність тетрацикліну у крові. Це свідчитиме про наявність імунітету», – пояснив фахівець.

З 2012 року заходи із пероральної імунізації проводились за допомогою авіатранспорту. У зв’язку із воєнним станом – лише методом наземного розподілу принад з вакциною. Для цього на сьогодні створено 58 робочих груп, куди входять представники територіальних громад, користувачі мисливських угідь, представники ДП «Ліси України», представники Держпродспоживслужби. Загалом це близько 280 чоловік.

«З початку року в області зареєстровано 31 неблагополучний пункт, з них – 15 на території Луцького району. Тому імунізацію диких тварин проводять лише Луцької громади», – зазначив Анатолій Тимофіюк.

Посадовець зауважив, що вакцина є безпечною для тварин та людей. Однак, якщо вона потрапляє в очі, ніс чи на пошкоджену шкіру – потрібно негайно промити водою із милом та, у разі потреби, звернутись до лікаря.

Також начальник відділу організації протиепізоотичної роботи наголошує, що вакцинація домашніх тварин також є необхідною, аби уберегти їх від сказу. Уся вакцина є безкоштовною, тож імунізувати домашніх улюбленців можна у найближчій державній ветеринарній службі або пунктах вакцинації. Такі виїзди у населені пункти ветеринари здійснюють регулярно.