20210303150712.jpg, фото
03 березня 2021, 14:53

Інститут адвокатури в Україні є найбільш розвиненим з усіх інститутів правосуддя, – Сергій Іонушас

Про механізми вдосконалення інституту адвокатури та основні проблеми у  професійній діяльності адвокатів в Україні на Всеукраїнському Форумі «‎Україна 30. Розвиток правосуддя» розповіли голова Комісії з питань правової реформи, заступник голови Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності, адвокат Сергій Іонушас та голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету ВРУ з питань правової політики Володимир Ватрас.

«Я хочу окремо підкреслити, що інститут адвокатури в Україні є найбільш розвиненим серед усіх інститутів правосуддя, сталим та таким, який найкраще виконує свої завдання та функції поміж інших органів. Але сучасні виклики перебудови всієї системи адвокатури вимагають від нас і вдосконалення цього інституту. Варто зазначити, що в проєкті Стратегії правової реформи нами запропоновані деякі заходи, які удосконалюють інститут адвокатури. Серед них є посилення гарантій адвокатської діяльності і професійних прав адвокатів. Удосконалення самоврядування адвокатури, розширення можливостей доступу до державного реєстру та баз даних при здійсненні адвокатської діяльності, конкретизація підстав та процедур притягнення до дисциплінарної відповідальності та механізмів оскарження рішень про притягнення до такої відповідальності. Запровадження інституту спрощеного дисциплінарного провадження, удосконалення порядку розгляду скарг на дії адвоката. Перегляд умов щодо освіти, професійного досвіду та обмежень щодо доступу до адвокатської діяльності. Запровадження прозорої процедури введення єдиного кваліфікаційного іспиту, стажування кандидатів, порядку ведення єдиного реєстру адвокатів», - сказав Сергій Іонушас.

У свою чергу, голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету ВРУ з питань правової політики Володимир Ватрас акцентував увагу на порушенні прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності в Україні.

«Порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності та відсутність реальної відповідальності за це нині мають системний характер і відбуваються ледь не щодня на всій території України. Відомо ряд випадків, коли при сумлінному виконанні своїх обов'язків під час здійснення захисту прав клієнта адвокатам довелося поплатитися своїм життям. Лише за останні декілька років було вбито 6 адвокатів, які сумлінно виконували свою справу: Ігнатенко Юрій, Грабовський Юрій, Лойко Віктор, Попова Тетяна, Рибальченко Валерій, Іванов Олександр», - повідомив Володимир Ватрас.

Після цього він попросив вшанувати пам'ять загиблих хвилиною мовчання.

Також голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету ВРУ з питань правової політики підкреслив необхідність надання адвокатам в Україні права на носіння травматичної зброї.

 «Сьогодні на розгляді в підкомітеті з питань діяльності адвокатури знаходиться законопроєкт №4612 від 19.01.2021 року, в якому ми пропонуємо реалізувати право на самозахист адвоката, надати можливість адвокату право носіння та зберігання травматичної зброї», - повідомив Володимир Ватрас.

Він зазначив, що така можливість на сьогодні вже є і в працівників суду та прокуратури, журналістів та помічників депутатів.

«На жаль, чомусь стосовно адвокатів в цій частині є питання. Я думаю, кожен з нас у своїй адвокатській діяльності, хто належить до професії, зіштовхнувся з протиправними діями. Безумовно, цей крок, що зробить парламент на зустрічі адвокатури, сприятиме здійсненню права на самозахист», - наголосив голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Комітету ВРУ з питань правової політики.

Також він назвав найбільш типові порушення прав адвокатів у країні.

«До найбільш типових порушень прав та гарантій адвоката можна віднести: ненадання адвокатам доступу до своїх клієнтів, порушення права на конфіденційне спілкування з адвокатом, неподання або несвоєчасне подання доступу до матеріалів в органах досудового слідства чи в суді, проведення неправомірних обшуків в офісах адвокатів і вилучення документів, що становлять адвокатську таємницю, порушення статусу адвоката в кримінальному провадженні, зловживання залученням до дисциплінарної відповідальності, застосування позасудових засобів впливу тощо», - розповів Володимир Ватрас.

За матеріалами Всеукраїнського Форуму «Україна 30. Розвиток Правосуддя»

Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації