20191129122917.jpg, фото
29 листопада 2019, 12:29

Питання розвитку культури області заслухали на виїзному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики

Музеї, театри, бібліотеки мають стати місцями діалогів для людей. Про це сказала заступник міністра культури, молоді і спорту Ірина Подоляк під час виїзного засідання Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики «Про функціонування закладів культури в умовах децентралізації», що відбулося 28 листопада 2019 року в м.Луцьку.

- Наше завдання у тому, що музеї, театри, бібліотеки мають місцями діалогів для людей. Бо мати театр чи бібліотеку для того, щоби мати статистику добру – це нам не цікаво. І це точно не цікаво нашим дітям. А мати театр чи бібліотеку, чи музей як місце, де можуть люди зустрічатися і говорити один з одним, тоді такі установи матимуть значення. Бо найбільші виклики нашого часу – ми маємо серйозні проблеми із комунікацією. І цього не варто недооцінювати, варто лише над цим задуматися. Тому хочемо поговорити сьогодні про справді важливі проблеми, особливо ті, які стосується людей, для яких ми працюємо, - відзначила Ірина Подоляк.

Своєю чергою, голова Комітету, народний депутат Олександр Ткаченко, звертаючись до присутніх керівників органів влади Волині, ОТГ, культурних закладів, зазначив:

- Ми приїхали на Волинь, щоб почути, в першу чергу, вас, ваш досвід і враховувати його в нашій законодавчій роботі в активній співпраці з нашим міністерством і колегами з інших органів влади.

Тож про поточний стан справ у галузі культури області, зокрема їх функціонування в умовах децентралізації, розповіла начальник управління культури з питань релігій та національностей Волинської ОДА Ольга Чубара. Так, стало відомо, що на Волині мережа закладів культури місцевого рівня представлена 548 бібліотеками, 675 клубними закладами, 38 мистецькими школами, 17 комунальними музеями та 89 музеями на громадських засадах. Загалом в галузі культури області працює 3760 фахівців. Вищу фахову освіту серед спеціалістів мають 3114 осіб, що становить 83 % від загальної кількості працюючих.

На культуру і мистецтво з  місцевих бюджетів усіх рівнів у 2019 році виділено 485,7 млн грн. В порівнянні з 2018 роком видатки галузі збільшено по бюджетах міст, районів та сіл на 67,7 млн. грн. або 16%, по обласному бюджету на 16,3 млн грн. або 14,0%. До оперативного управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації належать 13 закладів культури і мистецтва обласної комунальної власності.

- Надзвичайно важливим сьогодні  є питання збереження мистецької освіти в умовах децентралізації. На Волині функціонує 38 мистецьких шкіл, з них 6 у сільській місцевості. У дитячих музичних, художніх та школах мистецтв початкову мистецьку освіту здобувають 7885   учнів. З них 752 – учні мистецьких шкіл у сільській місцевості. З початком проведення реформи децентралізації 16 мистецьких шкіл області знаходяться у прямому підпорядкуванні об’єднаних територіальних громад. Надзвичайно важливо, що мистецьку освіту мають можливість здобувати діти з найвіддаленіших сіл області, в тому числі, безоплатно 2870 дітей пільгових категорій. Однак, є і проблемні питання: при передачі закладів з районів в об’єднані територіальні громади виникають проблеми з фінансуванням даних шкіл через недостатній фінансовий ресурс сільських та селищних рад . Йде скорочення педагогічних ставок, годин, навантаження викладачів, призупинення прийому дітей в перший клас, - зауважила Ольга Чубара, - Вирішення даних проблемних питань можливе через  включення мистецьких навчальних закладів до переліку закладів, фінансування яких здійснюється через державну субвенцію для галузі освіти.

У сфері культурно-дозвіллєвої діяльності, аматорського мистецтва в області працює 675 клубних закладів, які об’єднують на своїй базі  3034  клубних формувань та обʼєднань, до участі в яких залучено понад 34 тисячі дорослих і дітей. 243 колективи удостоєні почесних звань «народний», «зразковий». Протягом 2018 року в об’єднані територіальні громади перейшли 249 клубні заклади, з початку 2019 року, 97. З метою покращення  розвитку культури в громаді, збереження і примноження духовної спадщини, народних традицій, звичаїв та обрядів, покращення виконавського рівня колективів аматорської творчості у багатьох громадах створено культурні центри, що дало можливість налагодити роботу щодо задоволення культурних, естетичних та духовних потреб населення.

- Проаналізувавши сучасний стан культурно-мистецьких закладів області в нових умовах та у розрізі кількох років, разом із здобутками та безумовними позитивними моментами, є і проблемні питання, вивчення та вирішення яких неможливе без урегулювання на найвищому рівні, - резюмувала начальниця управління культури, з питань регілій та національностей облдержадміністрації Ольга Чубара.

Окрім того, члени комітету заслухали й представників ОТГ області. Зокрема, про фінансування галузі культури розповів голова Любешівської ОТГ Олег Кух, який зазначив, що з бюджету громади на це витрачають 14 % бюджету. Поділився своїм баченням і голова Ківерцівської ОТГ Володимир Жгутов. На думку представників місцевого самоврядування для розвитку галузі культури повинна бути державна підтримка та політика.

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.