Від стратегій регіонального розвитку залежатиме фінансова державна підтримка
Області, які не розроблять реальної дієвої стратегії регіонального розвитку, не отримають фінансової державної підтримки. На цьому наголосив перший заступник міністра розвитку громад і територій України Дмитро Живицький під час онлайн-наради, присвяченій питанню розроблення в регіонах регіональних стратегій розвитку на 2021-2027 роки, що відбулася 7 листопада 2019 року. У студії Волинської області працювали заступник голови облдержадміністрації Валентин Цьось та директор департаменту економіки та європейської інтеграції облдержадміністрації Ігор Чуліпа.
Зокрема, як відзначив Дмитро Живицький, саме від регіональної стратегії кожної області залежатиме обсяг державної підтримки, яку можна залучити в регіон. За його словами, мова не лише про Державний фонд регіонального розвитку, а й про проекти Європейського союзу секторальної підтримки та обсяг субвенції з Державного бюджету.
- Для нас найважливіше не дотримання термінів розробки цих стратегій, а те, щоби вони були реальними та опрацьовані із максимальною кількістю стейкхолдерів цього процесу: органи місцевого самоврядування, торгово-промислові палати, представники бізнесу, агенції регіонального розвитку тощо. І найважливіше – якщо розроблені стратегії не будуть реалістичними, а суто формальними, то це відразу буде видно. І у нас є інструмент впливу на це – ті області, які не розроблять нормальної реальної стратегії, просто не отримають державної підтримки і не зможуть брати участь у тих конкурсах, які відбуватимуться в рамках державної підтримки. Це, в першу чергу, Державний фонд регіонального розвитку, це проекти Європейського союзу секторальної підтримки та інші проекти, за якими ми з вами спільно працюємо. Тому завдання номер один – докомунікувати процес розробки регіональних стратегій, аби в ньому взяла максимальна участь зацікавлених сторін. Адже розробка стратегії не завершується готовим документом, паралельно йде розробка плану реалізації стратегії на три роки, і у відповідності саме до цих планів ми й будемо фінансувати та реалізовувати політику регіонального розвитку в Україні, - наголосив заступник міністра розвитку громад та територій України.
Разом із цим, кожній області важливо вибрати правильні цілі та ідеї для розвитку, аби кожна громада розуміла свою роль в реалізації ідеї, над розвитком якої працюватиме регіон у найближчі 8 років. Й не менш важливо вибрати правильну ціль та напрямок, адже від цього залежить подальше економічне зростання. Необхідно, аби ціль мала основу для розвитку. Адже у планах Уряду з допомогою реалізації цих стратегій – вирівнювання соціально-економічного розвитку в різних регіонах держави. Відтак, перевага у фінануванні надаватиметься тим проектам, за якими можна буде оцінити реальні результати (кількість робочих місць, збільшення валового регіонального продукту, скільки громад буде залучено тощо).
Тож під час обговорення в режимі онлайн заслухали усі області, аби дізнатися поточний стан справ, проблеми, та на якому етапі розроблення знаходиться стратегія кожного регіону.
Щодо Волинської області, то робота по розробці регіональної стратегії розвитку проведена вже на 50 %.
- На сьогоднішній день у нас визначена галузь на смартспеціалізацію згідно методичних рекомендацій, які ми отримали. 12-го листопада буде чергове засідання робочої групи, на якому буде затверджена ця галузь. І до кінця листопада плануємо завершити написання стратегії, а в грудні місяці розпочати роботу над формуванням плану заходів до цієї стратегії, - поінформував посадовців міністерства директор департаменту економіки та європейської інтеграції Волинської ОДА Ігор Чуліпа.
Довідково: Стратегія розвитку Волинської області (далі – Стратегія) є головним плановим документом розвитку Волині на довгострокову перспективу. Вона спрямована на визначення цілей регіональної політики, завдань та інструментів для розв’язання соціальних проблем, підвищення рівня економічного потенціалу територій, продуктивності їх економіки, прибутковості бізнесу та доходів населення і, як наслідок, створення умов для загального підвищення соціальних стандартів, якості життя та розвитку бізнес-середовища.
Враховуючи основні напрямки та завдання Державної стратегії, в області розроблена Стратегія розвитку Волинської області на період до 2020 року (далі – Стратегія), яка була затверджена 20 березня 2015 року.
Стратегія, розроблена на період 2015-2020 роки, реалізується через виконання Плану заходів у два етапи:
а) 1-ий етап реалізації - План заходів на 2015-2017 роки з реалізації Стратегії Волинської області, який затверджений на сесії обласної ради від 10.03.2016 № 3/20.
Наразі, є розроблений План заходів з реалізації регіональної Стратегії на 2018-2020 роки, який охоплює другий етап її реалізації (2018-2020 роки). Частина проектів, впровадження яких розпочато на першому етапі реалізації Стратегії, продовжиться протягом другого етапу.
Оскільки, крайнім роком реалізації діючої Стратегії є 2020, то зараз ведеться робота по розробці Стратегії розвитку області на 2021-2027 роки. Сформовано склад керівного комітету та робочої групи по розробці Стратегії розвитку Волинської області на період до 2027 року та Плану заходів з її реалізації на 2021 – 2023 роки.
Відповідно до постанови КМУ № 932 від 11.11.2015 року «Про затвердження Порядку розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації, а також проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації зазначених регіональних стратегій і планів заходів» в області розпорядженням голови облдержадміністрації затверджено керівний комітет та склад робочої групи з розробки Стратегії розвитку Волинської області на період до 2027 року та Плану заходів з її реалізації на 2021 – 2023 роки.
Сформовано аналітичну частину проекту регіональної стратегії - соціально-економічний розвиток області, який був підготовлений на основі відкритих даних обласного управління статистики, Держстату, а також структурних підрозділів облдержадміністрації.
17 жовтня 2019 року відбулося засідання робочої групи по розробці Стратегії за участю експерту Групи радників з впровадження політики регіонального розвитку Програми U-LEAD з Європою, на якому відбулася презентація результатів соціально-економічного аналізу Волинської області за 2012-2018 роки.
Також членам робочої групи були представлені проекти сценаріїв розвитку Волині на період до 2027 року.
За результатами засідання департаментом економіки опрацьовано та узагальнено пропозиції членів робочої групи щодо бачення майбутнього сильних та слабких сторін області, а також підготовлено SWOT – аналіз, на основі якого проведено логічні взаємозв'язки між внутрішніми (сильні та слабкі сторони) та зовнішніми (можливості та загрози) факторами. Сформульовано порівняльні переваги, виклики і ризики області для винесення їх на наступне засідання робочої групи для обговорення та визначення стратегічних та операційних цілей Стратегії.
Також, на даний час за статистичними даними визначено галузь промисловості, яка демонструє як економічний, так і інноваційний потенціал, що становить 3,2 % загальної зайнятості в регіоні. Цей аналіз буде теж представлено робочій групі для врахування під час обговорення та визначення сфер смарт-спеціалізації.
Наступне засідання робочої групи планується провести 12-13 листопада, за результатами якого після визначення стратегічних та операційних цілей, сфер смарт-спеціалізації буде оголошено про збір ідей проєктів до Плану заходів з реалізації у 2021-2023 роках.
Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.