Всеукраїнський Форум «Україна 30. Платіжка»: День 1. Основні меседжі
Нагадаємо, що 15-17 лютого 2021 року триває Всеукраїнський Форум «Україна 30. Платіжка». Представники Офісу Президента, Кабінету Міністрів, Верховної Ради, експерти, громадські діячі та члени міжнародних організацій обговорюють питання тарифів та принципи функціонування ринку.
В першій сесії Всеукраїнського Форуму участь в обговоренні взяли Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов, заступниця голови Офісу Президента України Юлія Свириденко, міністр соціальної політики Марина Лазебна, голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Валерій Тарасюк, голова Асоціації газового ринку України Денис Сенектутов.
Олексій Чернишов заявив, що в Україні створять Державну житлово-комунальну інспекцію, яка контролюватиме якість комунальних послуг та економічне обґрунтування тарифів. Крім того, Міністр зазначив, що цьогоріч держава використає понад 36,6 млрд гривень на підтримку населення щодо сплати житлово-комунальних послуг.
У свою чергу, заступниця голови Офісу Президента Юлія Свириденко розповіла про передумови, що призвели до підвищення ціни на газ у січні цього року.
«В першу чергу це те, що 2020 рік є історичним для ринку газу, тому що з серпня місяця у нас запрацював ринок газу для населення, і споживачі вже сьогодні мають право обирати постачальника, мають право змінювати постачальника. Насправді 2020 рік продемонстрував, що на біржах відбувалася реалізація газу за обсягом в шість разів більше, ніж за аналогічний період минулого року. Тобто позитивні тенденції були», - розповіла Юлія Свириденко.
Також вона додала, що, розуміючи важку ситуацію з COVID-19, більшість учасників ринку газу пішли на зустріч владі та споживачам щодо встановлення ціни 6,99 грн за кубометр газу в січні, лютому та березні місяцях.
В свою чергу, Міністр соціальної політики Марина Лазебна розповіла, що держава підтримує третину домогосподарств України в умовах зростання тарифів.
«Пільгами у нас користуються 1,8 млн людей. Це пільги статусні, вони визначені законом, розмір від 25 до 100% оплати комунальних послуг. Найбільше компенсуємо учасникам бойових дій. У січні середній розмір пільги, яку держава компенсує, складає 1100 грн», – відзначила Міністр.
За її словами, 3 млн домогосподарств користуються субсидією на сплату житлово-комунальних послуг
«73% субсидіантів, а це 3 млн домогосподарств, не сплачують більше, ніж 10% своїх доходів. Середній розмір субсидій у січні складав 2200 грн. Якщо ми візьмемо пільговиків 1,8 млн людей і субсидіантів 3 млн людей, то ми вже побачимо – це майже 5 млн людей, тобто третина домогосподарств України підтримується державою в умовах зростання тарифів», – зазначила Марина Лазебна.
Вартість газу для споживачів прокоментував голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв. Він заявив, що українські споживачі купують газ дешевше, ніж в Європі.
«В Україні відносно давно і ефективно працює оптовий ринок природного газу. Що таке оптовий ринок наразі? Це декілька сотень компаній, які в великих обсягах продають та купують природний газ абсолютно вільно без державного регулювання. Цей газ вільно імпортується в Україну. Цієї зими ми бачимо дуже цікаву тенденцію: наразі Україна є чистим експортером газу. Тобто ми починаємо повертати газ, який ми імпортували влітку, Європі. Наразі на оптовому ринку українські споживачі купують газ дешевше, ніж в Європі», - зазначив Андрій Коболєв.
Також він розповів про реформи, які необхідно завершити, щоб зробити ринок максимально ефективним.
«Для того, щоб ми могли називати ринок максимально ефективним, нам необхідно завершити ті реформи, які були розпочаті більше 6 років тому. На сегменті роздрібного постачання нам необхідно створити прозору і ефективну систему моніторингу всіх споживачів газу. Для цього нам треба створити єдину державну базу споживачів як газу, так і електроенергії, де держава буде мати доступ до всієї інформації, яка дозволить ефективно захищати споживачів у випадку потреби. Також перевагою такої бази для споживача буде можливість швидко і легко змінювати як постачальника газу, так в майбутньому і електроенергії за необхідності, а також, можливо, отримувати і більш складні послуги енергосервісу в частині підвищення енергоефективності споживання», - зазначив Андрій Коболєв.
Разом з цим, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕПКП) Валерій Тарасюк заявив, що сьогодні немає підстав вважати, що тариф на транспортування газу підвищений. За його словами, до 50% тарифу складає вартість технологічного газу, який спалюється, щоб доставити газ до домівки.
«В тарифі річна вартість закладена 5850 грн без ПДВ, тому говорити, що підвищений тариф у цьому компоненті, немає підстав», – запевнив Тарасюк, додавши, що до 30% тарифу – це заробітна плата кваліфікованих працівників підприємств газорозподільних компаній, а 20% – це ремонт і обслуговування, утримання диспетчерських, аварійних служб.
У свою чергу, голова Асоціації газового ринку України Денис Сенектутов розповів, чому оператори газорозподільних систем не беруть подвійну плату зі споживачів за постачання газу.
«З 1 січня 2021 року споживачі більше не бачать цих температурних коефіцієнтів в платіжках, тобто вони не виставляються до оплати. На нашу думку, це може бути тимчасовим заходом, але, як і наголошує секретаріат Енергетичного Співтовариства, практика віднесення обсягів від неприведення до стандартних умов до технологічних витрат операторів, має бути припинена в тих країнах, де вона існує. У нас цієї практики фактично не існувало. Я хочу пояснити споживачам, що останні три роки формувалася думка, що оператори газорозподільних систем беруть подвійну плату зі споживачів. Тобто один раз, отримуючи кошти через відшкодування в тарифі стандартних умов, а інший раз, передаючи обсяги, приведені до стандартних умов, постачальникам. Хотів би констатувати, що на сьогоднішній день рішенням з десятка судів встановлено, що ці витрати не були віднесені до витрат операторів газорозподільних систем», - розповів Денис Сенектутов.
За матеріалами сайту «Всеукраїнський Форум «Україна 30. Платіжка»