20210923171622.jpg, фото
23 вересня 2021 року

Житло для дітей-сиріт: 24 дитини отримали державні кошти для придбання власного помешкання у 2020 році, ще 36 – отримають до кінця цього року

З кожним роком на Волині збільшується кількість дітей-сиріт, які отримують житло від держави. Позаяк житлова проблема – одна з найактуальніших, з якими у реальному дорослому житті стикаються діти після інтернатних закладів, держава взяла на себе обов’язок піклуватися про захист житлових прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа. В Україні це закріплено на законодавчому рівні.

Як свідчить статистика, щороку дедалі більше таких дітей отримує власне житло від держави, у тому числі й на Волині. Для порівняння, якщо у 2019 році для області з державного бюджету були виділені кошти у сумі 5 361 500 для придбання житла 10 дітям-сиротам, то вже у 2020 році обсяг державної субвенції місцевим бюджетам становив 10 468 400 гривень, які були розподілені  між 24 дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування та особами з їх числа.

Окрім того, у 2019 році також 5 100 000 грн державної субвенції було виділено з метою будівництва житла для дитячого будинку сімейного типу в місті Рожище, який наразі уже збудований, а відтак до початку зими сім’я матиме можливість переїхати у нове помешкання. 

Слід зазначити, що за кошти, виділені державою та розподілені в кінці  минулого року, протягом 2021 року 20 дітей-сиріт уже придбали житло, ще 4 осіб – у процесі оформлення документів купівлі-продажу.

До слова, для отримання коштів з державного бюджету з метою придання власного помешкання діти відкривають спеціальні рахунки, на які місцеві ради переховують державні кошти. Відповідно до Порядку кошти на придбання житла можуть бути використані протягом року з моменту зарахування їх на рахунки. Відтак, 4 дітей, які ще не оформили договори, мають зробити це найближчим часом, аби кошти не повернулися назад у державну казну, а проконтролювати цей процес, а також якість обраного дітьми житла – відповідальність місцевих громад.

Слід зазначити, що пропозиції стосовно потреби забезпечення житлом дітей-сиріт також формуються у територіальних громадах, задля чого  створено спеціальні місцеві комісії. У свою чергу, пропозиції місцевих комісій, затверджені рішеннями виконавчих комітетів місцевих рад, подаються до відповідної регіональної комісії. Розподіляється державна субвенція між конкретними дітьми в порядку черговості.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 року № 615є, субвенція може бути використана місцевими бюджетами як для нового будівництва чи реконструкції житла для дитячих будинків сімейного типу, так і для продовження та завершення розпочатих у попередніх роках робіт з будівництва таких приміщень. Також органи місцевого самоврядування можуть придбати житло у прийнятих в експлуатацію житлових будинках для дитячих будинків сімейного типу чи власного житла для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, або ж виплатити грошову компенсацію дітям за належні для отримання житлові приміщення для цих осіб.

До слова, вперше Порядок надання субвенції передбачає можливість придбання житла у власність чи отримання грошової компенсації  також особам старше  23-х років.

Відтак, цьогоріч на розгляд регіональної комісії надійшли відповідні пропозиції  щодо виділення коштів субвенції з державного бюджету від 45 комісій територіальних громад, 9 ТГ не надавали таких пропозицій. Відповідно до наданих пропозицій, усі місцеві комісії визначили можливим напрямом спрямування субвенції виплату грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення.

Загальна сума державної субвенції  на 2021 рік склала 15 499 000 грн, за які житло придбають ще 36 дітям. Відповідно, державна субвенція на придбання житла розподілена між такими територіальними громадами: Берестечківською, Боратинською, Камінь-Каширською, Ківерцівською, Ковельською, Луцькою, Любешівською, Литовежською, Маневицькою, Оваднівською та Поромівською.

Слід зазначити, що загалом на квартирному обліку органів місцевого самоврядування області перебуває 428 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа осіб, у тому числі 18 осіб, що мають інвалідність. З них віком від 16 до 23 років – 324 дитини (в т.ч. 15 з інвалідністю),  віком 23-35 років – 101 ( 2 – має інвалідність) та 3 особи віком 35 років і старше (в т.ч. 1 має інвалідність).

Управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації