21 липня 2022, 10:42
останні оновлення: 21 серпня 2023

Підсумки роботи органів соціального захисту населення області за І півріччя 2022 року

Виконання працівниками органів соціального захисту населення області своїх функцій і завдань спрямовувалось у І півріччі 2022 року передусім на підтримку вразливих категорій громадян і забезпечення їхніх законних прав, що є критично важливим в умовах війни.

І. Забезпечення соціальними виплатами та державними гарантіями

Забезпечення соціальних виплат

У І півріччі 2022 року для забезпечення виплати допомоги сім’ям з дітьми, на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, малозабезпеченим сім’ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку, з державного бюджету в область надійшло 1 182,5 млн гривень. Державну підтримку отримали 86,6 тис. волинських родин.

Для порівняння: у період із січня до червня 2021 року підтримку держави отримало 86,8 тис. сімей, сума виплати становила 1 154,5 млн гривень. Зростання видатків з державного бюджету зумовлено збільшенням розмірів державних допомог на дітей у 2022 році (зокрема, допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, тимчасової допомоги на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів та державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю).

Органи соціального захисту на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 214 „Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану” забезпечили виплату  раніше призначених соціальних допомог.

Надання населенню субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг

Органи соціального захисту населення Волинської області мають можливість працювати у звичному режимі. Розгляд питання щодо призначення житлових субсидій домогосподарствам здійснюється відповідно до норм Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848. Одночасно проводиться відповідна інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення щодо надання житлової субсидії з травня 2022 року на неопалювальний сезон.

Починаючи з травня 2022 року, для 48,1 тис. одержувачів житлових субсидій здійснено автоматичний (без додаткових звернень громадян) перерахунок житлової субсидії на наступний період.

Станом на 01.07.2022 з державного бюджету одержувачам житлових субсидій та пільг спрямовано 539,0 млн гривень. За аналогічний період минулого року виплати становили  704,7 млн гривень. Програмою житлових субсидій охоплено 58,1 тис. домогосподарств області. Субсидію на тверде паливо та скраплений газ із цієї кількості отримує 7,7 тис. сімей  області.

Надання внутрішньо переміщеним особам допомоги на проживання

Станом на 01.07.2022 загальна кількість облікованих у Волинській області внутрішньо переміщених осіб становить 60 249.

В області продовжується робота із забезпечення виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Сума наданої фінансової допомоги складає  550,9 млн гривень.

Додаткові заходи соціального захисту сімей з дітьми

У січні-червні поточного року, з метою своєчасної реалізації пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (на виконання постанови КМУ від 29.07.2020 № 744), забезпечено виплату грошової компенсації майже 3,7 тис. отримувачів на суму 18,8 млн. гривень.

Довідково: На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 № 512 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», в область у 2022 році доставлено 192 «пакунки малюка».  

У 2022 році у пологових будинках області здійснено видачу 1036 «пакунків малюка», управліннями соціального захисту населення - 2 пакунки.

Про проведення виплати соціальних стипендій студентам  закладів фахової передвищої та вищої освіти

Відповідно до норм чинного законодавства, для здійснення виплати соціальної стипендії студентам закладів фахової передвищої та вищої освіти області у 2022 році спрямовано 7,4 млн гривень. У червні отримувачами  соціальних стипендій стали 982 студенти.

Варто відмітити, що в області забезпечено виплату соціальних стипендій 116 студентам Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет» (тимчасово переміщений заклад освіти на базу Луцького національного технічного університету).

Долучення Волинської області до впровадження в дослідну   експлуатацію окремих процесів, що реалізуються у програмному забезпеченні  Єдиної інформаційної систему соціальної сфери (ЄІСССЇ) (наказ Міністерства соціальної політики України від 20.06.2022 за № 179  (надалі – наказ).

Для забезпечення проведення дослідно-промислової експлуатації ЄІССС в частині використання формування Довідки щодо наявної інформації про осіб з інвалідністю в інформаційних системах соціальної сфери залучено управління соціального захисту населення області, які розташовані на території пропускного та суміжного пункту перетину державного кордону у Волинській області, зокрема:

- управління соціальної політики виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради;

- управління соціального захисту населення Ковельської райдержадміністрації (відділення у м. Любомль);

- управління соціального захисту населення Володимир-Волинської райдержадміністрації, а також  Устилузька міська територіальна громада.

На сьогодні забезпечено отримання доступу посадових осіб усіх зазначених установ до окремих процесів ПЗ ЄІССС через захищену комунікаційну мережу. Відповідно до наказу з 22 червня ц.р. особи з інвалідністю зможуть отримати документи для перетинання державного кордону України.

Соціальний захист Матерів-героїнь

Робочою групою департаменту з розгляду клопотань про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» протягом 2022 року розглянуто 92 пакети документів претенденток на представлення до присвоєння почесного звання «Мати-героїня», 65 клопотань підтримано.

Стан надання адміністративних послуг соціального характеру мешканцям об’єднаних територіальних громад

З початку року із застосуванням програмного комплексу «Соціальна громада» фахівці територіальних громадах створили майже 65 тис. електронних справ.

ІІ. Соціальний захист учасників АТО та інших пільгових категорій громадян

Санаторно-курортне лікування та професійна адаптація учасників АТО/ООС.

У 2022 році на санаторно-курортне оздоровлення для області передбачено видатки з державного бюджету в сумі 8,3 млн гривень. У звітному періоді укладено 30 угод  на суму 473,5 тис. гривень. На  професійну адаптацію передбачено видатки з державного бюджету в сумі 924,0 тис. гривень, укладено 11 угод  на суму 61,3 тис. гривень.

Надання компенсації за належне для придбання житло сім'ям загиблих учасників АТО, особам з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи із числа учасників АТО та бойових дій на території інших держав, членам сімей загиблих учасників Революції Гідності та особам з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи із числа учасників Революції Гідності, а також дітям-сиротам, та дітям, позбавленим батьківського піклування

Згідно з  Порядками та умовами надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від: 19 жовтня 2016 року № 719, 18 квітня 2018 року № 280 року, 28 березня 2018 року № 214 узагальнено та подано Мінветеранів потребу, яка сформована станом на 01.03.2022 та 01.04.2022.

Виплата щорічної разової грошової допомоги

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року за № 540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також жертвам нацистських переслідувань область отримала з державного бюджету 14,4 млн гривень. Органами соціального захисту населення організовано роботу щодо  забезпечення  виплати грошової допомоги  для 10 056 осіб.

Надання пільг у грошовій формі

У 2022 році пільги у грошовій готівковій та безготівковій формі на оплату житлово-комунальних послуг профінансовано на рахунки понад 16 000 осіб на загальну суму 86,0 млн гривень.

Готівкою пільгу на придбання твердого палива та скрапленого газу отримали 3,0 тис. пільговиків на суму 27,1 млн гривень.

ІІІ. Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Забезпечення харчуванням дітей та виплата компенсації

Упродовж січня-лютого 2022 року безкоштовним харчуванням забезпечено 17 тис. дітей,  які  навчаються  в  закладах  освіти  Камінь-Каширського та Луцького районів, віднесених до зони радіоактивного забруднення, на загальну суму 19,1 млн гривень.

На час відсутності гарячого харчування (період дії воєнного стану) батькам потерпілих дітей виплачено грошову компенсацію на загальну суму     5,9 млн гривень.

Санаторно-курортне лікування

У зв’язку із відкритим воєнним широкомасштабним нападом російської федерації на територію України, санаторно-курортне лікування постраждалих громадян розпочалося з 17.05.2022. Мінсоцполітики профінансовано коштів в сумі 877,4 тис. гривень та червень 2022 року – 1 730,0 тис. гривень.

Укладено 166 угод на суму 1 716,4 тис. гривень (з них 30 угод з батьками дітей з інвалідністю на суму 523,1 тис. гривень та 136 угод з особами  категорії 1 на суму 1 193,3 тис. гривень), у тому числі із санаторієм «Пролісок» 26 договорів, із «Лісовою піснею»  – 132 договори.

Послугами санаторно-курортного лікування забезпечено 114 осіб з інвалідністю на суму 1,2 млн грн. в оздоровчих закладах Волинської та Львівської областей.

Крім того, громадяни, які не бажають проходити санаторно-курортне лікування, можуть отримати грошову компенсацію в розмірі 677 гривень. Загалом звернулося 238 осіб 1 категорії та 2 дитини з інвалідністю. На виплату компенсації виділено 162,5 тис. гривень (100 % від потреби).

Проведено виплату грошової компенсації замість путівки 233 особам з інвалідністю на суму 157,7 тис. гривень.

Основні пільги та компенсації

З початку року профінансовано:

- на оплату додаткової відпустки особам, віднесеними до 1 і 2 категорій постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, відпустки працівникам, які  працюють на територіях радіоактивного забруднення, на суму 15,2 млн гривень;

- виплати компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування громадянам, віднесених до 1 і 2 категорій, на суму 13,0 млн гривень;

- компенсації за шкоду, заподіяну здоров’ю, та допомоги на оздоровлення постраждалим особам, виплати у разі вивільнення працівників у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників на суму 348,0 тис. гривень.

Відшкодування за пільговими рецептами

Станом на 01.07.2022 здійснено 1 692 відшкодування за придбані ліки за пільговими рецептами та проведене зубопротезування на суму 3,0 млн гривень. Середній розмір виплати за придбані лікарські засоби становить 1 709,33 гривень, зубопротезування – 3 785,78.

Видача посвідчень

Членами комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розглянуто 1 217 особових справ, прийнято рішення щодо видачі 799 первинних та 411 повторних посвідчень, відмовлено у видачі посвідчень 7 особам.

ІV. Надання соціальних послуг

У період воєнного  стану комунальні заклади працюють в сталому режимі, соціальні послуги потребуючим громадянам  надаються повністю.

Налагоджена  співпраця та координація роботи суб’єктів комунального сектору, які надають соціальні послуги і перебувають у підпорядкуванні  органів місцевого самоврядування.

Соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю та іншим категоріям населення, які потрапили в складні життєві обставини,  в області надають 12 територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), 24 центри надання соціальних послуг територіальних громад, 17 відділень стаціонарного догляду для постійного проживання, 6 інтернатних закладів  обласної комунальної власності.

Організовуючи роботу з надання соціальних послуг в умовах воєнного стану, територіальні громади працюють за механізмом надання соціальних послуг екстрено (кризово). Особливо це стосується внутрішньо переміщених осіб, які переїхали в область із зони проведення  бойових дій. Така організація роботи забезпечує оперативне, протягом однієї  доби, прийняття рішення про надання соціальних послуг та  надання соціальних послуг всім хто їх потребує

Територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг),  центри  надання соціальних послуг  надають соціальні послуги для 18 632 осіб похилого віку та осіб з інвалідністю.

У відділеннях  стаціонарного  догляду для постійного проживання, розрахованих на 487 ліжко-місць, проживає 480 підопічних. 

З метою покращення соціального захисту населення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю із захворюваннями опорно-рухового апарату  надаються транспортні послуги «Соціальне таксі» у територіальних центрах Любешівської, Турійської, Прилісненській громадах та у м. Луцьку і м. Володимирі. Послуги отримали 443 особи. Найбільше надано послуг з перевезення спеціалізованим автомобілем особам з обмеженими фізичними можливостями територіальними центрами м. Луцька (317 осіб).

В їдальні територіального центру м. Луцька безкоштовно гаряче харчування отримували  1 534 малозабезпечених громадян.

У 8 територіальних центрах, центрах надання соціальних послуг діють пункти прокату технічних та інших засобів реабілітації. Першочергово засоби реабілітації видаються одиноким непрацездатним громадянам та іншим категоріям громадян, які обслуговуються в структурних підрозділах територіального центру. Послугами користуються  290 чол.

У шести інтернатних закладах обласної комунальної форми власності проживає 837 підопічних, з них 696 у психоневрологічних інтернатах.

 

Інтернатні заклади забезпечені  в достатній кількості  засобами  медичного  призначення та лікарськими препаратами для надання  першої  та невідкладної  медичної допомоги.

Продукти харчування, м’який інвентар і засоби гігієни, медикаменти  тощо надавали народні депутати, підприємці, фізичні і юридичні особи, релігійні і благодійні фонди. 

Однак, у період воєнного  стану в інтернатних закладах наявні проблемні питання:

  • облаштування  капітального укриття для мешканців і працівників під час повітряної тривоги;
  • збільшення штатної чисельності посад психолога, сестри медичної з масажу, фахівця з фізичної реабілітації; молодшого медичного персоналу соціального працівника, сестер медичних, юриста; 
  • додаткове фінансування  до кінця року на оплату комунальних послуг  та  енергоносіїв.

V. Внутрішньо переміщені особи.

У зв’язку зі збройною агресією російської федерації тисячі мирних громадян України змушені були покинути своє постійне місце проживання, що призвело до широкомасштабного внутрішнього переміщення осіб в межах України та, відповідно, до збільшення обсягу функціонального навантаження на органи соціального захисту населення області (реєстрація внутрішньо переміщених осіб, постраждалих внаслідок агресії рф,  видача їм відповідних довідок, призначення та виплата допомоги на проживання, розміщення у безпечних місцях, вирішення питань щодо їх забезпечення тощо).

Станом на 01 липня 2022 року в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб у Волинській області обліковано 60,2 тис. осіб (з них 57,0 тис. громадян зареєструвалися після впровадження воєнного стану).

Відповідно до наказів  начальника Волинської обласної військової адміністрації від 28 лютого 2022 року за № 10 та № 12 в області на період воєнного стану працює Координаційний  центр та визначено відповідальну особу за збір  інформації про місце перебування  переміщених осіб.

При департаменті соціального захисту населення облдержадміністраціїдля поселення внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок агресії рф, створено цілодобову «гарячу лінію». Налагоджено щоденну актуалізацію даних в розрізі територіальних громад щодо кількості поселених внутрішньо переміщених осіб, наявних вільних місць для поселення.

VI. Запобігання та протидія домашньому насильству

У І півріччі 2022 року в області зареєстровано 5 653 звернень щодо вчинення домашнього насильства, з них: 150 – насильство щодо дітей, 4465 –жінок та 1038 – чоловіків.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 червня 2021 року № 696-р «Про затвердження розподілу обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на створення мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, у 2021 році» для області передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам в обсязі 7 230,232  тис. гривень (2 консультативні служби, 1 притулок, 1 денний центр та кризова кімната, 2 автомобілі для мобільних бригад).

18 травня 2022 року було відкрито служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, постраждалих від домашнього насильства  у Турійський  та Луківській громадах.

31 травня 2022 року відбулося відкриття притулку для осіб, які постраждали від домашнього насильства у Зимнівській територіальній громаді. 

Послугами притулку можуть скористатися не лише мешканці Зимнівської громади, а й Локачинської, Литовезької, Оваднівської, Поромівської та Павлівської тергромад.

Загалом в області діє 44 спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб від домашнього насильства та насильства за ознакою статі: 34 мобільні бригади, 2 притулки, 2 денних центри, 3 спеціалізовані служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, 2 кризові кімнати, 1 центр соціально-психологічної допомоги.

У період воєнного стану у місцях компактного проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб проводиться інформаційно-просвітницька робота, розповсюджуються буклети та пам’ятки з питань протидії та запобігання домашньому насильству (щодо форм, причин та наслідків домашнього насильства, права постраждалих осіб на захист і допомогу, а також про відповідальність кривдників).

VII. Протидія торгівлі людьми

У звітному періоді в області встановлено 50 статусів особи, яка постраждала від торгівлі людьми, з них: 34 особи постраждала від трудової експлуатації, 12 – від сексуальної, 2 – військовополонені, 2 – «наркокур’єри».

         У звітному періоді департаментом соціального захисту населення, спільно із управлінням Держпраці у Волинській області, проводилася інформаційно-розʼяснювальна кампанія з питань запобігання та протидії торгівлі людьми серед внутрішньо переміщених осіб у місцях їх компактного проживання. Розповсюджено друковану продукцію.

VIII. Оздоровлення та відпочинок дітей

В області нараховується 144 663 дитини шкільного віку, які мають право на отримання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей». У лютому 2022 року були сформовані попередні прогнозні показники з оздоровлення та відпочинку дітей. За інформацією органів місцевого самоврядування на оздоровлення дітей планувалося спрямувати понад 6 млн гривень, забезпечити роботу стаціонарних та пришкільних таборів, здійснювати придбання путівок. Також, передбачалася робота 11 стаціонарних оздоровчих закладів та 75 таборів з денним перебуванням. Очікувалось охопити оздоровленням та відпочинком майже 15 000 дітей пільгових категорій. Проте війна внесла свої корективи на цій ділянці роботи.

08 червня ц.р. на засіданні обласної міжвідомчої комісії з питань організації та проведення оздоровлення і відпочинку дітей прийнято рішення, що на території області через небезпеку оздоровча кампанія не проводитиметься. Оскільки 3 табори розташовані в районі, який межує з кордоном Білорусії, де ситуація уже тривалий час вкрай напружена. У дитячих таборах немає укриття на випадок повітряної тривоги  та автотранспорту для забезпечення термінової евакуації дітей.

Органи місцевого самоврядування активно співпрацюють із благодійними фондами, установами, організаціями, релігійними громадами  щодо оздоровлення дітей за межами області та за кордоном. Понад 300 дітей військовослужбовців, які захищають країну, відпочивали в таборі «Артек-Буковель» Івано-Франківської області, 40 дітей – у Чеській Республіці. Оздоровлюються діти також і в Польщі та Німеччині.

Ковельська міська рада забезпечила роботу п’яти таборів з денним перебуванням, де відпочило майже 300 дітей. Загалом за звітний період охоплено оздоровленням та відпочинком 970 дітей пільгових категорій.

 

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації