Не зволікати, а впроваджувати нові дієві заходи щодо вирішення питання обміління Шацьких озер
До такого висновку прийшли учасники робочої групи щодо вивчення проблеми обміління Шацького поозер’я сьогодні, 4 червня, під час засідання, яке відбулося за участю керівництва області, фахівців з екології та водного господарства, депутатів обласної ради.
Зважаючи на те, що проблема Шацького поозер’я досі залишається актуальною та неабияк турбує не лише владу, але й громадськість, в області докладають зусиль, аби перешкодити обмілінню озер, у першу чергу Світязя. Зазначене питання – одне з пріоритетних у голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка. Саме тому з перших днів перебування на посаді очільник краю порушував зазначене питання у Києві, зокрема, щодо розробки державної програми з порятунку Шацьких озер на основі розробленої в області Концепції. Такої думки дотримуються учасники робочої групи щодо вивчення проблеми обміління Шацького поозер’я, позаяк проблема має не лише загальнодержавний характер, але й потребує залучення значних коштів.
Однак, як поінформувала присутніх учасників засідання заступник начальника управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації Вікторія Тимощук, розробка нових державних програм наразі призупена відповідно до Постанови КМУ від 11жовтня 2016 року № 710.
Відтак, учасники робочої групи прийшли до одностайного висновку, що, незважаючи на неможливість розробки державної програми, зволікати не можна та необхідно діяти на рівні Волині в межах повноважень та фінансових ресурсів.
Адже, навіть півторамісячна норма дощів, які випали у травні, сприяли підняттю рівню води у озері Світязь лише на 3 см. Як зауважив начальник Регіонального офісу водних ресурсів в області Назарій Поліщук, гідрологічна ситуація залишається складною і необхідно продовжувати впровадження заходів, які були визначені Концепцією програми збереження Шацького поозер'я.
Відтак, окрім заходів, що реалізовуються у цьому напрямку, обговорено і нові завдання. На виконання доручення голови облдержадміністрації була проведена інвентаризація Копаївської осушувальної системи. Наразі триває виготовлення проєктно-кошторисної документації для проведення капітального ремонту Копаївської осушувальної системи Шацького району (міжгосподарська інженерна інфраструктура) за кошти обласного бюджету.
Також управлінням екології та природних ресурсів облдержадміністрації підготовлено проєкт рішення про внесення змін до екологічної програми, а саме за рахунок зменшення нерозподіленого залишку коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища профінансувати природоохоронний захід «Організація проведення стратегічної екологічної оцінки Стратегії розвитку Волинської області на період до 2027 року та проєкту Плану заходів на 2021-2023 роки з її реалізації» на суму сумі 49,9 тис. гривень.
Окрім того, члени робочої групи обговорили пропозиції, надані Інститутом водних проблем і меліорації НААН України, які, на думку науковців, можуть визначити напрямки подальшої роботи та будуть початком у вирішенні проблеми обміління Шацьких озер.
Зокрема, з метою отримання конкретного результату та ефективного використання коштів інститутом запропоновано розробити наукове обґрунтування підвищення ефективності використання внутрішньогосподарської меліоративної мережі Копаївської меліоративної системи з метою підвищення рівня водозабезпечення Шацького поозер’я. Тобто фактично будуть розроблені науково-обгрунтовані заходи, які необхідно провести з метою підвищення ефективності використання внутрішньогосподарської меліоративної мережі (реконструкція і модернізація каналів і гідроспоруд, перерозподіл перетоків між озерами, ренатуралізація земель) та відповідні рекомендації ОТГ і сільгосптоваровиробникам. Вартість робіт – 240 тис. гривень.
Друга пропозиція Інституту водних проблем і меліорації НААН України стосувалася відновлення гідрологічного моніторингу та створення системи вчасного попередження водопониження в зоні можливого впливу кар’єру «Хотиславський» та на території Шацького НПП. Вартість робіт 640 тис. гривень. Відтак, обговоривши обидві пропозиції, учасники засідання підтримали першу.
Також члени робочої групи окреслили найбільш значимі фактори, які можуть впливати на обміління Шацьких озер. Серед них – й діяльність суб'єктів господарювання, які займаються ягідництвом. Їх у Шацькому районі зареєстровано 30. Як зазначив начальник Державної екологічної інспекції в області Олександр Кралюк, 6 з них заплановано перевірити у цьому році.
Йшлося й про можливий негативний вплив на наповнення Світязя водою наявності несанкціонованих свердловин, більшість з яких знаходяться на присадибних ділянках місцевих жителів.
Відтак, керівництвом області внесена пропозиція усі обговорені питання зафіксувати протокольним дорученням робочої групи, у тому числі й щодо проведення перевірки усіх суб'єктів господарювання, що займаються вирощуванням лохини, та функціонування несанкціонованих свердловин.
Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації