20191108170228.JPG, фото
09 листопада 2019, 10:20

Ціль проста – дати стимул розвитку громадам: Тарас Висоцький про земельну реформу під час Земельного форуму на Волині

В державі розпочався національний діалог щодо земельної реформи. Зокрема, аби представити законодавчу базу змін та почути думку усіх регіонів на Волинь завітали заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький Уповноважений Президента України із земельних питань Роман Лещенко, а також земельний експерт Сергій Біленко.

Земельний форум, що відбувся 8 листопада 2019 року, зібрав в головній адмінбудівлі краю аграріїв та землевласників області, керівників сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств, очільників ОТГ та всіх, кого цікавить зміст земельної реформи. Взяли участь у заході й представники місцевої влади, зокрема заступник голови облдержадміністрації Валентин Цьось, голова обласної ради Ірина Вахович. До обговорення долучилася й народний депутат Ірина Констанкевич.

- Якщо говорити про земельну реформу вцілому, то однозначно обіг – це ключове питання. Але хотів би, щоби ми для себе зафіксували, що окрім обігу є ще багато аспектів, над якими ми спільно працювали. І зараз є рішення, які ми готові обговорювати та приймати. Але вся земельна реформа – це доступ до фінансування для аграрних виробників, убезпечення права власності, система моніторингу земель та якісний антимонопольний контроль, розпорядження та управління землями, дерегуляція землеустрою та запровадження електронної системи тарифів, - відзначив на початку Тарас Висоцький.

Разом із цим додав, від обігу землі залежатиме стратегія розвитку кожного зацікавленого. Відтак детальніше зупинився на продажу землі. За його словами, Уряд хоче усіх залучити до суспільного контролю у земельних відносинах, щоби кожен міг бачити що відбувається із земельними ресурсами. Так, у планах створити більш відкриту систему моніторингу. 

- Найбільша дискусія – хто може бути покупцем і яка кількість земель до реалізації. Чинний законопроект 2178-10 передбачає, що доступ можуть мати громадяни, територіальні громади та держава та юридичні особи, кінцевими бенефіціарами яких є громадяни України, юридичні особи, які працюють у сільському господарстві України більше 3-х років в межах чинних договорів оренд. Таким підходом хочемо жати можливість всім різним формам рухатися далі. Друге дискусійне питання – дотримання концентрації. Обмеження – не більше 35 % усієї громади в одні руки. Але це питання дискусійне. Можливо навіть – залишити право вирішувати за громадою, - розповів Тарас Миколайович.

Своєю чергою Омбудсмен із земельних питань Роман Лещенко розповів, що в рамках земельної реформи Президент поставив й інші завдання, які необхідно реалізувати, адже так як усе влаштовано нині – не може існувати й надалі. Зокрема, тіньовий та напівтіньовий обіг земель та відчуження на сотні років.

- В розумінні Президента землею повинні розпоряджатися громади, адже люди на місцях краще знають як і на які цілі її використовувати. Окрім того, вражає статистика рейдерських захоплень земель в Україні. Для цього створили робочу групу, яка напрацювала пакет антирейдерських законів. Крім того, в питанні обігу земель є чітке розуміння, що до запровадження обігу землі повинен бути чітко відпрацьований інститут переважного права оренди. І незалежно від того, яке буде прийнято рішення щодо обігу земель сільськогосподарського призначення, інститут переважного права в рамках законопроектів земельної реформи виписаний дуже детально, - сказав Уповноважений Президента України із земельних питань.

Як пояснив Роман Лещенко, основні тези – дуже прості: якщо земельна ділянка перебуває в обтяженні, яке називається «оренда», то первинне і переважне право на викуп такої земельної ділянки залишається в орендаря. Основна мета – захистити орендаря.

Опісля присутнім представили законодавчу базу змін, які обговорюють в парламенті. Як відзначили на початку, упродовж кількох останніх тижнів зареєстровано 5 законопроектів щодо земельної реформи. Серед них є й законодавчі ініціативи щодо боротьби із рейдерством. Кілька з них представив експерт із земельних питань Сергій Біленко.

Однак, у цьому процесі важливо отримати зворотній зв’язок від зацікавлених осіб на місцях. Тому під час форуму працювали і у форматі «питання-відповіді». 

Слід зазначити, що розмова видалася дещо емоційною, але конструктивною. Київські посадовці намагалися вислухати представників аграріїв та землевласників, орендарів земель, громад тощо, аби при формуванні усієї базової законодавчої системи земельної реформи максимально врахувати інтереси усіх суб’єктів цього процесу.

- Насправді ціль у нас проста – дати стимул розвитку територій громад. Це можливість затвердити план розвитку, змінювати цільове призначення, якщо логічно за згодою, будувати, залучати, здавати в оренду, надати можливість піднімати податки. Тому ми хочемо залучити усіх у процес. Відкриваємо кадастри, моніторинги, щоби усі долучалися, щоби всі контролювали. І зараз ще жодних рішень не прийнято, але змінювати щось потрібно – це однозначно, - сказав на завершення емоційної дискусії Тарас Висоцький.

Окрім того, присутні із залу мали змогу не лише озвучити свої пропозиції, які записували представники Уряду й Президента, а й надати їм готові напрацьовані матеріали для подальшого врахування їх при прийнятті рішень.

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.